Kuidas punarebane ja šaakal koos kutsikaid kasvatasid

Postitas Aasta Loom - P, 11.02.2024 - 13.16
Avapilt
Sisu

Täna ilmub meie 300.  artikkel rahvuslooma kodulehel ning sel puhul jagame teiega eriti armsat uuringut hundi väiksematest koerlastest sugulastest.

Tekst: Laura Kiiroja
Foto: Böcker et al., 2024

 

Jaanuarikuus avaldati täiesti esmakordsed andmed punarebase ja hariliku šaakali sõbralikust kooselust. Böcker et al. dokumenteerisid Saksamaal Baden-Württembergi piirkonnas rajakaamerate abil, kuidas kahel järjestikusel aastal jagasid isane šaakal ja emane punarebane elupaika, suhtlesid omavahel sõbralikult ning kasvatasid koos rebase kutsikaid (sh märgati šaakalit rebasekutsikatele isalikult poolseeditud toitu “serveerimas”). Käitumuslikud andmed dokumenteeriti rajakaamerate jäädvustuse põhjal, liigid kinnitati lõhnatuvastuskoerte abil kogutud väljaheidete DNA-analüüsi alusel.

Teadaolevate andmete põhjal šaakalid rebastega ühiseid järglasi ei saa (erinevalt nt hundist ja šaakalist). Seega rebasekutsikad ei olnud šaakali-isa bioloogilised järglased. Varasemalt on šaakalite ja rebaste vahel dokumenteeritud vaid antagonistlikke interaktsioone, kuna tegu on konkurentidega. Antud uuring on esimene, mis tõestab, et vahel võivad kahe koerlase liigi vahel ka sõbralikud või lausa perekondlikud suhted eksisteerida.
 

Võimalikuks ajendiks taolise ebatraditsioonilise pere tekkeks on kindlasti šaakali üksindus. Tegu on sotsiaalse karjaloomaga ning lähimad paiksed šaakalid elasid sel ajal (aastatel 2020-2022) Austrias ja Itaalias. Sestap arvatakse, et šaakali jaoks oli peamine kasu psühholoogiline, rahuldades looma sotsiaalseid vajadusi. Rebaseemal oli aga palju selgem kasu mängus: otsene kasu seisnes selles, et šaakal aitas kutsikaid kasvatada, söögipoolist hankida ja kiskjaid heidutada, kaudne kasu aga selles, et suurema liigina on šaakalil ilmselt ka tõhusam toidukonkurente ja territoriaalseid konkurente heidutav mõju.


Liikidevahelised interaktsioonid on üks tohutult põnev ja paljuski uurimata valdkond. Ikka ja jälle saame kinnitust sellele, kuidas loomade käitumine ei ole kivisse raiutud ja alati õpikule vastav, ning koerlaste sotsiaalne käitumine on sõltuvalt kontekstuaalsetest tingimustest ülimalt paindlik.


Uuring on kõigile kättesaadav siit: https://link.springer.com/article/10.1007/s13364-024-00737-2

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.