13. NÄDAL 25.3.2024 – 31.3.2024. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 02.04.2024 - 10.10
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Image
Kuremaa järv oli pühapäeval veel jääga kaetud
Sisu

Kuremaa järv oli pühapäeval veel jääga kaetud

Nädal kujunes tavalisest soojemaks. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur kõikus 1,8…9,0 kraadi piires, mis ületas normi (keskmine 1991-2020) kahe kuni kaheksa kraadi võrra.

Kolmapäevast pühapäevani oli ööpäeva keskmine õhutemperatuur viiest kraadist kõrgem. Kõige kõrgem ööpäeva keskmine õhutemperatuur esines neljapäeval, kui maksimaalne õhutemperatuur tõusis 14,7 °C ja minimaalne langes 4,5 °C.

Nädala maksimaalne õhutemperatuur (15,7 °C) mõõdeti pühapäeval, kuid siis oli ööpäevane temperatuuriamplituud suur (minimaalne õhutemperatuur 0,1 °C) ja ööpäeva keskmiseks õhutemperatuuriks arvutati 7,6 °C.

Miinuspoolele langes õhutemperatuur ainult teisipäeva öösel, kui registreeriti nädala minimaalseks õhutemperatuuriks -2,1 °C ja sellega koos kujunes ka ööpäeva keskmine õhutemperatuur nädala kõige madalamaks.

Teisipäeva hommikul esines udu ja varahommikul oli näha laiguti lumekirmet maas, mis vihmaga kiiresti kadus. Vihma sadas ka reedel ja laupäeval. Nädala sajusummaks kogunes Jõgeva ilmajaama andmeil kuus millimeetrit.

Õitsev sarapuu

Õitsev sarapuu

Sarapuu hakkas massiliselt tolmlema, lepad juba lõpetasid õitsemist. Metsa all võis leida esimesi avanenud sinililleõisi. Aedades alustasid õitsemist krookused ja lumeroosid. Marjapõõsaste pungad on paisunud.

Krookused

Krookused

Pihlenela lehepungad on puhkenud

Pihlenela lehepungad on puhkenud


Putukad läksid soojade ilmadega liikvele. Kolmapäeval õnnestus näha esimesi kollaseid lapsuliblikaid, kirjuid koer- ja pajuliblikaid lendamas. Nädala lõpus tegutsesid lumikellukeste õitel mesilased ja nähti kimalasi, kärbseid.

Rändlindudest lisandusid sel nädalal punarinnad, metsvindid, käblikud, rootsiitsitajad. Lisaks nende laulule oli nüüd rohkesti kuulda ka kuldnokkade ja rästaste laulu.

Jätkus hanede massiline ränne. Saabusid toonekured.

Jõgeval 1.4.2024.
 

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.