Hundid koprajahil

Postitas Aasta Loom - T, 09.04.2024 - 10.54
Avapilt
Sisu

Taas üks uus teadusuuring selle kohta, kuidas hundid kopraid jahivad - ikka Voyageurs Wolf Project`i teadlastelt, kes selle teemaga juba alates 2015. aastast on tegelenud.

 

Tekst: Laura Kiiroja
Foto: Voyageurs Wolf Project


Enne 2015. aastat polnud huntide koprajahti eriti uuritud, sest seda käitumist on ääretult keeruline vaadelda. Kuni 2019. aastani läbi viidud uuringud aga näitasid, et hundid murravad kopraid hoopis teisiti kui sõralistest saakloomi - peaasjalikult üksinda ja juhuslikult peale sattudes või varitsedes (ehk siis mitte taga ajades). Kusjuures hundid võivad lausa 8h järjest kannatlikult kobrast oodata.

 

Nüüd on aga ilmunud uus uuring, mis näitab, et kriimsilmad võivad kopraid ka huntidele traditsiooniliselt ehk koostöös jahtida! Alates 2019. aastast, mil Voyageurs’ teadlased esimest korda niisugust nähtust täheldasid, on nad dokumenteerinud 73 olukorda, kus hundid koostöös kobrast varitsesid. See on siiski võrdlemisi haruldane, arvestades, et kokku on dokumenteeritud 2190 kopravaritsuse juhtumit ning ülejäänud on kõik olukorrad, kus hundid on olnud üksinda.

 

Need 73 juhtumit dokumenteeriti aga 12 erinevat hundi poolt 6 erinevast karjast. See tõsiasi näitab, et käitumine on üsna laialt levinud, mis sest, et haruldane.

 

Kui hundid koostöös kopraid jahivad, siis seda kahekesi ja tundub, et enamasti on tegu karja juhtloomadega. Nad varitsevad kobrast mõlemad ühel ajal, ühe veekogu juures ning üksteise läheduses (lähemal kui 65m). Samas on kumbki erineva rajakese juures, mida mööda kobras maismaal toitu otsimas käib. Kahe raja katmine suurendab kahekordselt tõenäosust, et hundid kopra kätte saavad! Samuti saab läheduses olev hunt kohe appi tulla, kui tõsiseks jahiks läheb.

 

Samas enamasti (ühe uuritud karja liikmete puhul nt 84-100% kordadest) jahivad hundid kopraid siiski üksinda. Ilmselt on kriimsilmal ikkagi tulusam üksi vaeva näha ning edu korral kobras tervenisti ise pintslisse pista, kui koostöös jahtida ja pärast saaki jagada. Millised tingimused soodustavad seda, et hundid vahel siiski koprajahil koostööd teevad, pole praeguseks veel päris selgunud.

 

Refereeritud uuring: Gable et al. (2023). Evidence that wolves use cooperative ambush strategies to hunt beavers. Ethology, Ecology, and Evolution. https://www.researchgate.net/publication/374558845_Evidence_that_wolves_use_cooperative_ambush_strategies_to_hunt_beavers?fbclid=IwAR1A4xYxEnrG-9vSw0IUdIWzDWgb5DFTKiTEjj7FRkPvfmkQGNPW0mJqkDw_aem_ARcFyWREmIKdn1nb6A3NNOFtK8VEfCt2Tt4wFqq6al87lPhe0JuuMlUhR5BQxOSkldk7GkIca8OhxQOwCeK_G3V2

 

 

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.