VIDEO: sügamispuu

Postitas Looduskalender - N, 09.02.2017 - 11.11
Autorid

Video saatis Kalle Pihelgas

Fotod Arne Ader

 

Sisu

 

Metssiga       Sus scrofa

 

Läänemaale on jäänud veel Aafrika seakatkust puutumatuid kohti. Mujal Eestis on olukord halb, kuigi jahimehed kahtlustavad, et kohati mõned loomad võivad olla taudist paranenud?

Metssigadel peab innaaeg läbi olema. Kari koosneb kolme põlvkonna „sugulussidemetega“ loomadest: juhtemis või -emised on kõige vanemad ning kogenenumad. Kesikuks saavad noorloomad teise eluaasta alguseks ja muidugi alates möödunud aasta märtsist ilmavalgust näinud põrsad. Pärast innaaega, kui tavapäraselt üks suurem isasloom, kult on kogu karja emased viljastanud (sageli ka veel mitte aasta vanused põrsad) lahkub karja juurest. Kuni novembrikuuni veedavad kuldid üksikeluviisiliselt.

Metssigade lisasöötmine nagu me veebikaamerate vahendusel saime talvede jooksul näha on keelatud. Läänemaa suurematel looduskaitsealadel saavad metssead ilma lisasöödata ilusti hakkama sest ka maapind polnud jaanuari lõpuni külmunud.

Mis siis talvisesse toidusedelisse kuulub? Pilliroo, samuti hundinuia risoomidest, mis suure tärklise- ja valgusisaldusega. Nositakse vaarikavarsi ning kuusekasve, tuhnitakse pinnasest talvituvaid putukaid, nende vastseid jms. Kui leitakse raibe, saavad sellest jagu vanemad loomad…

Seapesa

Seapesa

Metssigade püherdamispaik

Metssigade püherdamispaik

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.