Viru raba matkarada - nagu väike Botswana

Postitas Looduskalender - L, 15.07.2017 - 00.51
Autorid

Lugu ja visuaal Kaido Einamawww.reisijutud.com

Image
Viru raba matkarada.
Sisu

Viru raba matkarada on ilmselt kõige tuntum Eesti rabarada, pealegi veel üsna Tallinna lähedal. Sinna on hea minna, kui tekib uitmõte, et läheks õige "kuhugi rappa". Kui mõned (kümned) aastad tagasi võis öelda, et see ongi üks Tallinnale kõige lähemaid laudteesid rabas, siis nüüd on neid ka lausa linna tekkinud (näiteks Pääsküla, mis pole küll siiski nii klassikaliselt laugaste vahel).

Viimaste aastatega on saanud rabatee laiaks ja siledaks, nii et isegi ratastooli või lapsevankriga võib lahedalt kulgeda kuni vaatetornini. Edasi läheb tee kitsamaks.

Viru raba vaatetorn.

Rada algab koordinaatidelt N 59.470907 E 25.637528 ja seda saab läbida täispikkuses ringiga või läbi Viru raba edasi-tagasi just nii pikalt, kui on viitsimist. Raja alguses oleva parkla maapind on kohati kaetud klaasipuruga, mis tähendab, et väärtuslikke asju ei maksa autos nähtavale kohale jätta - pätid on liikvel ja nad purustavad aknaid. Parkla asub üsna suure tee ääres - Tallinnast tulles Loksa teele pöörates mõnisada meetrit Loksa suunas edasi ning on pea alati autosid täis. Varahommikul ja öösel ilmuvad fotograafid ja droonilennutajad päikesetõusu pildistama või virmaliste-jahile, päeval on oodata nii turismibusse kui kohalikke reisijaid, kes teel olles Peterburi maanteelt kõrvalepõike teevad, et raba näha. 

Viru raba.

Umbes pooleteise kilomeetri pärast peale jalgraja algust jõuab tee vaatetornini, kust paljud turistid on teinud oma parimad Eesti rabavaate-pildid. "Nagu Botswanas," arvasid paar aastat tagasi Reisijutud.com-iga seal käinud Hong Kongi turistid. Välisturistidele, kes pole pärit nii kaugelt põhjast kui meie, on eksootilised ka otse metsa all kasvavad delikatessid - mustikad. Neid saab Hong Kongi turult hingehinnaga ja siis on need ikkagi üsna maitsetud, suured ja farmis kasvatatud, mitte mahlakad ja tugevamaitselised, nagu metsas.

Teel rappa.
Raba on nagu kummuli keeratud kauss.

Allolev teekond on küll salvestatud varatalvel kõrge veeseisu ajal, aga peaks olema läbitav igal ajal, välja arvatud väga paksu lumega, kui rada pole näha või kevadise suure sulamise ajal, kui kohati võivad laudtee lõigud vee ja jää all olla.

Viru raba matkaraja kaart Google Mapsis:

Vaata Street View vaadet parklast vaatetornini:

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.