Matk Nõmmeveskilt Valgejõele ja tagasi

Postitas Looduskalender - K, 19.07.2017 - 20.25
Autorid

Lugu ja visuaal Kaido Einamawww.reisijutud.com

Image
Nõmmeveski juga.
Sisu

Nõmmeveskilt võib, nagu paljudest teistestki kaunitest paikadest, teele asuda kõigi nelja ilmakaare suunas. Suur RMK matkatee Oandu-Aegviidu-Ikla jõuab Nõmmeveskile ida poolt ja läheb edasi Viru raba suunas, siinkirjeldatud matkateekond läheb aga Valgejõe kallast pidi ülesvoolu ehk Valgejõe külani ja tuleb algusse tagasi ka. Ehk siis Nõmmeveskile võib oma transpordivahendi jätta ja samasse kohta naasta. 

Nõmmeveski elektrijaam.
Nõmmeveski hüdroelektrijaama varemed.

Valgejõe kõrgetel kallastel on Nõmmeveski lähedal mitu RMK laagripaika-telkimisplatsi, kus on nii grillimisalus kui katusega lauakesed. Sealsamas on hüdroelektrijaama varemed - nõukogude aja esimestel dekaadidel see Eesti Wabariigi aegne 1920-ndatel rajatud ehitis veel töötas, kuid põles siis maha.

Nõmmeveski juga on vaid 1,2 meetri kõrgune, aga väga maalilises ürgorus. Allavoolu minnes jõuab sammastel pealevoolukanalini, mis on küll üsna lagunenud, aga seisab siiski täies ulatuses püsti. Vett enam ei pea. Sealsamas lähedal ulatub üle jõe voolik, millest voolab pidevalt puhas allikavesi.

Juulis kubises metsaalune mustikatest, jõe ääres oli ka metsmaasikaid. Lähedal on head marjametsad. Veel veidi Valgejõe küla poole ülesvoolu kõndides aga lebasid metsateel surnud mutid - looduse teadjate sõnul rändele läinud loomad, kes päikese käes rabanduse saanud. Oli suur põud olnud, mis mutid maa peal liikvele ajas.

Nõmmeveski tamm.

Valgejõe küla ise on rahulik unine külake isegi keset suve, kui seal on rahvast suvitajatega koos poole rohkem, kui talveajal. Külal on korralik külapidude plats koos oma lava ja laulukaarega, tsaariaegsete piiretega sild, poodi enam pole. Poodi soovitati kõmpida Kembasse. 

Sild Valgejõe külas.

Tagasitee Valgejõe vasakkallast pidi kulgeb mööda asfalti ja on veidi igavam, kuid asustatum - tee äärde jääb palju talusid ja suvilaid. Ka jõgi on kohe tee ääres. 

Vaata kaarti suuremalt:

Vaata Street View vaadet ning jaluta parklast Nõmmeveski hüdroelektrijaama juurde:

EV100 matkarajad

Eesti Vabariik 100 puhul kaardistab Reisijutud.com sada Eesti matkarada ilusatel maastikel. Rada saab kaardistatud GPS-träkiga ning salvestatud 360 kraadi fotode, tavaliste fotode, Google Street View vaadete ja kirjeldusega. 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.