Looduskalendri minutid Vikerraadios: Pimeduse loomad

Postitas Looduskalender - K, 11.07.2018 - 10.10
Autorid

Lugude autor Kristel Vilbaste loeb tekste ka Vikerraadios

Fotod Arne Ader

Mutt

Mutt

Sisu

Küllap olete viimasel nädalal märganud, et siin või seal on autoteel mutilaipu või olete isegi mõnd muidu nii valgusekartlikku looma maapeal ukerdamas näinud.

Praegu on tõesti see aeg, kus neid oma ihusilmaga kõige rohkem näha saame, sest mutipere ajab järeltulijaid käikudest minema. Mõnel agaramal õnnestub olemasolevatele vahesein vahele tõmmata, aga enamikul tuleb üle lageda ilma pehmet kaevamismulda otsima tõtata. Ja nii jäävadki nad röövlitele nokka ja hambusse. Aegajalt naksab mõni neist uut mutitunnelit rajama tõtanud mutinoorukit, aga samas on see suutäis nii muskuslõhnane, et kiire okserefleks ja elutu mutt jääb maapinnale lebama.

Eestis on olnud juhtumeid, kus pisikesel metsatee lõigul lamas surnuna tosin täiesti tervet mutti. Taolist üle kolme muti hukkumist ühes kohas peetakse siiski harukordseks. Juulis saab neil pesakond „valmis“ ja võimalik, et ka toit oli otsas - ühe muti jaoks on vaja pool hektarit pinda. Ja siis lähevad nad rändele, mingi takistuse taga võivad nad hukka saada.

Seega ei tasu seesuguseid ukerdavaid mutte puutuda, las nad lähevad oma teed, ehk õnnestub neil oma perekonna ajalugu looma hakata.

Aga ka teist pimedusega seotud looma tasub praegu otsida. Lõkke ääres istudes võib jälgida, millised lennuvirtuoosid on parginahkhiired, kellel suvikoloonia võib olla maamaja voodri vahel või vanas õuepärna õõnes. Kindlasti tulevad tiigi kohale ka veelendlased – öötaevas on täis väikeseid batmani-kontuure. Esialgu tundub, et nad tiirutavad õhus lihtsalt lustist, aga õhk on täis ka ööliblikaid. Silma jääb neist ainult mõni suurem suru, kes vurinal lõkkevalgusel inimesi uudistama tuleb. Põnevaim on neist pea käelaba pikkuste tiibadega sirelisuru, kes oma pika londiga kuslapuu mesinestet imema tuleb. 

Sirelisuru lõhnaval kuslapuul

Sirelisuru lõhnaval kuslapuul

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.