Üks sookurepaar jäi pesitsemisega tänavu suvel õige hilja peale

Postitas Looduskalender - R, 17.08.2018 - 09.09
Autorid

Kirjutas Sibelle Lee

Pildistas Virge Võsujalg

Kommentaar Aivar Leito, „kureonu“

Image
Sellisena kurepoeg meile toodi
Sisu

Sellisena kurepoeg meile toodi

14.juulil helistati hättasattunud metslindudega tegelevale Imeloomade Seltsile,et Kaelase külas Pärnumaal on taluõuele tulnud üksik sookure poeg.

Ümbruskond oli läbi otsitud, aga vanalinde, kellele nende võsuke tagastada ei leitud kusagilt.

Metslindude abistajad ootasid üle poole meetri kõrgust vihast võitlejat nagu sookure noorukid sellisel ajal olla võiks. Üllatus oli suur, kui lind neile pisikese karbiga üle värava ulatati. 

Ja tõesti, tegemist oli sookure umbes nädalavanuse pojaga. Linnupoeg oli hea tervise juures, hästi toitunud ja vigastusteta.

Praeguseks on lind kenasti kasvanud ja kosunud, üksinduse vältimiseks, „kasvatajaks“ ja kaaslaseks koduhani.

Praeguseks on lind kenasti kasvanud ja kosunud, üksinduse vältimiseks, „kasvatajaks“ ja kaaslaseks koduhani. Et nii hilja koorunud sookure pojast sel sügisel ilmselt rännule minejat ei ole, talvitub ta Imeloomade Seltsi hoole all.

Kui kõik kenasti õnnestub ja noorlind kevadeks tubli ja tugev, vabastame ta rändelt saabunud sookurgedega samal ajal loodusesse.

Kui kõik kenasti õnnestub ja noorlind kevadeks tubli ja tugev, vabastame ta rändelt saabunud sookurgedega samal ajal loodusesse.

Aivar Leito kommentaar:

Väga huvitava ja informatiivne lugu ka kureuurijate jaoks. Teadaolevalt on tegemist sookure hiliseima pesitsusega Eestis. 

Raamatust "Sookurg" (Leito jt. 2006) saame teada, et sookure munemise varaseim aeg on Eestis olnud 12. aprill ja hiliseim 8. juuni. 

Poja suuruse järgi pildil oli ta vanus  leidmise ajal 14. juulil ca 7 päeva. Kuna sookure keskmine haudevältus on 30 päeva siis siis muneti muna 7.-8. juunil seega täpselt sama, kui varem teada olnud hiliseim munemise aeg! Sookurgede pojad lennuvõimestuvad meie looduses enamasti juuli teisel poolel.  

 

Sibelle Lee

MTÜ Imeloomade Selts

https://www.facebook.com/Imeloomade-Selts-166484220061486/

53858854

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.