Täna vaatleme kaskedega seotu puravike liike

Postitas Looduskalender - R, 07.09.2018 - 14.14
Autorid

Fotod Arne Ader ja Wikipedia

Kasepuravikud

Kasepuravikud

Sisu

 

Kasepuravik                Leccinum scabrum

 

Valge puravik              Leccinum holopus

 

Kirju puravik               Leccinum variicolor

 

Kõivu-kivipuravik       Boletus betulicola

 

Alustame nimekirjas esimestest, need kaks liiki kuuluvad tavaliste värskelt söödavate seente hulka, mida toitudes lisandina kasutada või pannile panna.

Kasepuravikud ongi meie kõige tavalisemad puravikud ja neid võib vahel suisa massiliselt esineda. Kasvades nii leht-, kui segametsades, puisniitudel, võsastikes või parkides, kuid ainult kaskede läheduses.

Seenekübarad võib olla üpris erinevates pruunides toonides ja kübar tundub näpuga katsudes pehme ning on sageli limane. Kübaraalused torukesed noorel seenel loodusvalged, hiljem oliivikarva. Seenejalg valkjas, millel hallikad, pruunid vahel isegi mustad soomused. Valge ja vatja seeneliha lõikepinnale värvimuutust ei teki.

Valge puravik

Valge puravik

Valge puravik on meie soometsades kõige tavalisem, kasvades nii sooveertes, kui isegi soos. Just sookaskede lähedusest võime neid vahel leida suisa hulgi.

Valkjas seenekübar tavaliselt „seenelimane“, muutudes vanematel seentel kübaraservadel veidi rohekaks. Seenekübara alused torukesed hallikasvalged, seenejalg valge, mis vanematel rohekate „plekkidega“. Päris sarnane kasepuravikele.

 

Kirju puravik

Kirju puravik

Kirju puravik on juba väga hea söögiseen, mis oskaja köögis võib suisa maitseelamusi pakkuda.

Kasvukohaks niisked metsad, sooservad, puisniidud ja leiab soojade ilmade jätkudes võib kõiki eelpool nimetatuid korjata novembrikuuni välja.

Seenekübar sametiselt mustjaspruun vahel veidi kirju ja kleepuv. Kübara alused seenetorukesed hallikad, kuid puudutuse mõjul muutuvad veidi roosakamaks. Seenejalg valkjas, mustjate soomustega, mille lõikepind muutub mõne aja möödudes roosaks, aga kodus märkad, et seenjala lõikepind on hoopis sinakasroheliseks värvunud.

Kõivu-kivipuravik

Kõivu-kivipuravik (foto Wikipedia)     

Pea ära vahetamiseni sarnane kivipuravikule – meie seenestaja unelmaseenele, aga maitseomadustelt võrdväärne.

Seeneline peaks pöörama tähelepanu, kas kivipuravikule sarnaneva seene leiukohas kasvavad kased. Kõivu-kivipuraviku kübar on veidi heledam pruun ja seenejalg pole sedavõrd jäme, kui kivipuravikul.

Kivipuravike kasvukohtadeks peetakse kuuse- segametsi ja kuusikuid ning neid leiame üldjuhul vähem arvukalt.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.