Rändekaamera sügiseses Haeskas

Postitas Looduskalender - P, 16.09.2018 - 16.16
Autorid

Sissejuhatuse kirjutas Tiit Hunt, rmk.ee
Ülekande võimaldavad Elisa ja EENet

Sisu

otsestriim | uudised | foorum

 

Striim mobiilsetele seadmetele: iPhone, iPad, Android, VLC
Striim vabematele arvutitele: flash player

Möödunud sügisel ja sel kevadel saime veebikaamera vahendusel jälgida lindude sügis- ja kevadrännet Sassi poolsaarel. Alles hoogu koguvat rännet vaatame sellel hooajal vahelduseks teises paigas – Matsalu põhjakaldal asuval Haeska rannaniidul.

Rändekaamera

Sookurgede ja haneliste massiline ränne pole veel alanud, ehk nädala-paari pärast on taevas kurgi täis. Sügiskogumitesse on küll koondunud juba meie oma hallhanesid ja siinse piirkonna kohalikke sookurgi, vähesel määral on neid liike „tilkunud“ tänaseks siia ka Soome lõunaosast. 

Haeska piirkond on Sassi poolsaare kõrval kogu Matsalu ulatuses üks tähtsamaid sookurgede ja hallhanede rändepeatuspaiku, kus sügisrändel peatub paar tuhat sookurge ja üle tuhande hallhane. Kogu Matsalu alal peatub aga kokku kuni 15000 sookurge ja 2000-3000 hallhane. 

Sookurgede parved

Sookurgede parved saabuvad siia ööbimispaika enamasti paar tundi enne kuni pool tundi pärast päikese loojangut ja lahkuvad sealt hommikul päikesetõusu ajal. Neil aegadel ongi kindlam võimalus näha ja kuulda rändajaid kaamera ees. Hallhanesid võib näha ka päevasel aja madalas vees ja rohukamaratel toitumas. 

Arktiliste haneliste ränne jõuab siia septembri lõpus ja oktoobris, Haeska rannikul peatub sel ajal tohutul hulgal valgepõsk-laglesid ning vähem suur-laukhanesid ja rabahanesid. Haeska küla põllud ja rannaniit on aga kevadrändel kõige tähtsam väike-laukhanede peatuspaik.  

PS Kaamera paigaldame esimesel võimalusel praegusest tormidele valla olevast hanede kohast ümber sookurgede ööbimispaika Haeskarahu varju.

Haeskarahu

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.