Rannikumerel hakkab linnuränne samuti lõpule jõudma

Postitas Looduskalender - K, 07.11.2018 - 15.15
Autorid

Fotod Arne Ader

Aul

Aul

Sisu

 

Aul        Clangula hyemalis

 

Ränne küll, aga meile jäädakse ka arvukalt talvituma – olenevalt muidugi talvest ja jääoludest. Aule võib meie rannikumeres talvituda sada kuni seitsesada tuhat lindu, kuid aastate eest oli aule kordades rohkem.

Lihtsalt teadmiseks, et aule peetakse üleilmselt ohustatud liigiks alates 2012 aastast. Kui tänavu võis meilt läbi rännata umbes veerand miljonit auli, siis sajandivahetusel oli selline number mõnel parimal rändepäeval. Enim ohustab linde õlireostus, mis rikub nende sulestiku veepidavuse ja võib viia hukule mõne päeva jooksul.

Aulide sulestiku tunnused vahelduvad teiste hanelistega võrreldes tihemini ja seda nii aastaaegade, vanuse, kui sugupoole lõikes.

Juba oktoobrikuust märkame aulide isaslinde talvesulestikus: see jätab neist lennupildis heleda mulje ja nende pikad sabasuled on hästi märgatavad. Täiskasvanud isaslinnu kehapikkust võib hinnata veidi üle neljakümnele sentimeetrile, aga sabasulgedega lisandub vähemalt paarkümmend sentimeetrit lisa. Kaalu võib vanemal isendil olla kaheksasaja grammi ringis. Pea ja kaelasulestik valge, põsel must laik. Isaslinnu silmad punase pupilliga. Nokk must, aga nokatüvikul punakas vöö. Jalad sinakashallid.

Aul

Aul

Emaslindudel pikad sabasuled puuduvad, kuigi sulestiku üldpilt on isaslinnuga sarnane: sulestikus näeme vähem valget ja sulestik näib veidike tuhmimana. Ümara pea ja lühikese kehaga: nokk tumehall, silmapupillid kollased, jalad hallikalt rohelised. Võrreldes isaslindudega mõnevõrra väiksemad ning kergemad.

Sukelpardid hangivad toitu mere põhjast, mitme kuni mitmekümne meetri sügavuselt nii limuseid, vähilaadseid, aga ka pisemaid kalu.

Kiire lennuga aulid siirduvad tormisel ajal, mida sügisel sageli ette tuleb mõne poolsaarte tuulealusele küljele, võimalusel vaiksemasse lahesoppi.

Aulide vaatlused: LINK

 

Aulid merel

Aulid merel

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.