VIDEO: laanepüüdest sügiseses metsas

Postitas Looduskalender - L, 10.11.2018 - 08.08
Autorid

Video Ahto Täpsi

Foto Arne Ader

 

Sisu

 

Laanepüü       Tetrastes bonasia

 

Laanepüüd on meie looduse põlisasukad. Aasta läbi tegutsevad linnud pesapaiga läheduses - kuuse-segametsas, kus kavavad nii lepad, kased, haavad, kui sarapuud, mille pungadest, urbadest ning võrsetest talvisel ajal toitutakse.

Septembris ja oktoobris toimunud sügisese „mängu“ ajal moodustunud püüpaarid võivad vahel kokku jääda kogu talveks.

Möödunud suvised noorlinnud sarnanevad pärast sügisest sulgimist juba vanalindudele.

Laanepüüd on pisikese pea, aga jässaka kehaga kanalised.

Isas- ja emaslinnud paistavad pea ühesuurused välja, kaaludes kolme-neljasaja grammi ringis vahel veidi rohkem. Kehapikkus jääb neil alla neljakümne sentimeetri, tiibade siruulatust poole meetri jagu.

Lendutõusul kostab iseloomulikku „tiivavurinat“ (kes kuulnud see teab). ­On omaette mõistatus, kuidas suudavad vaid tuvi suurused linnud sellist heli tekitada. Aga kõigil meie kanalistel toimub ju lendutõus „lärmakalt“.

Hall seljasulestik on laanepüüdel kirjatud tumedamate pruunikate ja hallide tähnidega. Alapool heledam, mida kirjavad must-kastanpruunid laigud. Tiivad ja küljed roostepruunide laikudega, saba tipus võime märgata mustjat ristvööti. Laanepüüde jalad on pruunikashallid, varbaid katavad talvisel ajal narmad, et oleks hõlpsam jäätunud puude okstel turnida.

Isaslinnu kurgualusel võime märgata valges raamistuses, suur musta laiku, silmade kohal erepunast kulmutriipu ja muidugi kuklatutti. Silmavärv on kõigil punakaspruun, nokk väike ja must.

Emaslinnu kurgualune on valkjas ja kuklatutt vaevu aimatav. Üldiselt näib kogu sulestik veidi kahvatumat tooni, kui isaslinnul.

Talviseks arvukuseks hinnatakse viiskümmend kuni sada tuhat isendit. Püüvilega saab linde peibutada ikka see kes mõistab.

Laanepüüde vaatlused: LINK

Laanepüü

Laanepüü

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.