VIDEO: kukk toimetab hilissügiseses kaasikus

Postitas Looduskalender - R, 16.11.2018 - 17.17
Autorid

Video salvestas Ahto Täpsi

Fotod Arne Ader

 

Sisu

 

Teder       Tetrao tetrix

 

Tedrekuked sulgisid hilissuvel ja kannavad juba septembrist silmatorkavat hundsulestikku. Musta sulestikuga linnu kukal, kael, osa selga, puguala ja sabasuled on värvikalt metalliläikelised, mida paraku udune sügisene varahommik ei lase videos välja paista.

Aga videos on näha uhket lüürakujulist saba, kus kuni paarkümmend metalliläikelist tüürsulge. Need suled on keskosas sirged ja lühemad, aga külgmised uhkeldavalt kõverdunud ning märgatavalt pikemad. Kevadine mänguaeg muudab kukkede välimiku veelgi silmatorkavamaks, aga kõigest sellest juba kevadel.

Videos kuuleme tedrekuke kudrutamist. Sügisel täheldatakse tedrekukkedel teistkordset „mänguaega“ - seda põhjendatakse märtsi ja oktoobrikuu päeva sarnase pikkusega ning teiste metsislaste iseärasustega.

Mäng ei pruugi kukkedel olla seotud mängupaikadega ehk neid võib pidada rohkem „poiste mängudeks“ kuhu tedrekanad ei pruugi kohale ilmudagi. Ilmade külmenedes mänguaktiivsus kahaneb, kuid ilusate ja soojade talveilmadega võime kudrutamist ikka kuulda.

 

Tedred heinamaal

Tedred heinamaal

Tegutsetakse meelsasti kaasikutes , mis piirnevad avamaastikuga kuna kaseurvad ja -pungad ongi tetredele peamiseks talitoiduks. Vastu talve koonduvad linnud salkadesse – raagus metsas pole eriti kusagile varjuda ja ka võimalikke ohtusid märgatakse salgas paremini. Lumikatte puudumisel toitutakse orasepõldudel või otsitakse toidulisa mujalt maapinnalt nii avamaastikult, kui metsa alt. Linde võime märgata vaiksematel metsateedel kruusateri nokkimas sest kanalistele omaselt „jahvatavad“ lihasmaos sobiva suurusega kivikesed söödud toitu.

Keda me võime metsakanaliste vaenlaste hulka lugeda? Nii rebaseid, kui kährikuid, kelle arvukus tõusis oluliselt koos marutaudi vastase vaktsiini lennukitelt külvamisega (vaktsiinide levitamises pole teadlasedki päris ühel meelel, kuid üha sagedamini kuuleme uurijatelt eitavaid arvamusi).  Metsnugised on kanaliste põlised kimbutajad. Varematel aegadel ehk enne seakatku meile jõudmist arvukad metssead

Mida võiks veel tetredest teada ehk mis on lindude hulgas haruldane? Sügisel kasvavad tetredel kogu talve ajaks varvaste külge justkui sarvjad narmad, mis suurendavad lindude jala pinda – arvatavalt selleks, et oleks kergem lumel liikuda, öiseks puhkamiseks lumekoobast kaevata ja et jäätunud okstel toitudes oleks haardepind tõhusam.

Looduse põline liik on vähearvukas ja seetõttu kaitsealune kogu oma levikualal ja on kantud rahvusvahelisse „punasesse raamatusse“.

 

Tedre väljaheited. Feodorisoo

Tedre väljaheited. Feodorisoo

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.