Jaanuari teine nädal. Kui paks on lumehang?

Postitas Looduskalender - E, 14.01.2019 - 12.12
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader

Nüpli maastik. Otepää looduspark

Nüpli maastik. Otepää looduspark

Sisu

Lund sajab ja sajab. Maapind on Tartu ümbruses kaetud nii paksu lumega, et mõttes arvan seda juba räästani ulatuvat. Ja ka tegelikult on teerajalt kokku kühveldatud hang mulle juba puusani. Aga ilmateenistuse lumekaart näitab ikka alla kahekümne sentimeetri.

Eelmise nädala keskpaigas otsustasin selgust saada, kui paks on siis see lumekiht mu maja ees. Leidsin lapse rohelise koolijoonlaua ja surusin hange. Lootuses muidugi, et kõik selle kolmkümmend sentimeetrit hangesügavusse sukelduvad. Aga võta näpust! Esimese hooga jäi joonlaud pidama 10 sentimeetri peal, siis tuli lume sees vastu ilmselt eelmise aasta jõulusula koorik. Kui ka sellest joonlaua läbi surusin, siis jäigi vaid tühised 13 sentimeetrit.

Küllap nii ongi, et aina ja aina sajab taevast uut lund, aga aina ta ka sulab ja vajub madalamale. Ja selle kümnendi jooksul on vaid olnud üksikud talved, kus lumepaksus ka üle poole meetri ulatus – 2010 ja 2011. aasta talved.

Aga suusalund on selles kolmeteistkümnes sentimeetriski küll ja veel ning eelmisel nädalal sõitsin minagi eelmise kahe aasta suvise tolmu ja ämblikuvõrgud oma suuskade alt maha. Ja sain ka tihaste tunnustava kevadlaulu sel suusasõidul kingituseks. Esimese täiel häälel rõkkava.

Rasvatihane laulab

Rasvatihane laulab

Aga metsade sügavuses mõmisevad ema kaisus praegu vastsündinud pisikesed karupojad, sinna ei maksa praegu koeraga suusatama minna. Jahimeestelgi, kes metsseajahti plaanivad, soovitaks praegu oma indu kärpida. Ma loodan, et harvesteri juhid ikka teavad, et nad just karu lastetoa katuselt kuuske ei lõika. Minemahirmutatud karuema ei tule kunagi tagasi.

 

Hiireurg

Hiireurg

Pisemad loomad aga just trügivad inimasustusele aina lähemale. Mu naaber Tiia Karelson rääkis, kuidas ühel ööl ärkas ja nägi, kuidas tema linnusöögimaja alla pudisenud päevalilleseemnete kallal kaks armsat hiirekest askeldasid. Aga kindlasti tulevad hiirte kannul ka söesilmsed nirgid. Hoidke silmad lahti ja proovige neid valgest lumest eristada. Ja nugised tulevad nüüd mesilatesse matti võtma, uurige, kas näete teda kusagilt puu otsast piilumas.

Tuhkru jäljed

Tuhkru jäljed

Täna, taliharjapäeval läheb talve selgroog praksuga katki. Vanarahvas on selgroo praksumist kuulnud ilmselt nendes puudes, mis karmi pakase käes sel ajal enamasti pauguvad. Algab talve külmem ja lumevalgem pool. Päevgi on juba poole tunni võrra pikem pööripäevasest. Ja kindlasti tasub sel päeval vaadata üle oma sügavkülmik. Kui te pole marjade manustamisega jõudnud veel poole peale, siis kinkige üleliigset sel nädalal sõpradele. Uute marjadeni on veel vaid neli kuud.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.