Pilte kuklaste kuningriigist, 18.02.2019

Postitas Looduskalender - K, 20.02.2019 - 09.50
Autorid

Kirjutas ja pildistas Arne Ader

Sipelgapesa

Sisu

No ei saanud kuidagi teisiti, kui tegin eile visiidi kuulsasse kuklaste kuningriiki Kiidjärvel.

Laiaulatuslik metsaraie Kiidjärvel on lühikese ajaga matkajatele ja loodusesõpradele palju hingepiina valmistanud. Mulle ka. Olen seda meelt, et populaarsel matkarajal oleks andnud seda kõike korraldada palju tagasihoidlikumal viisil, arvestades nii matkajate soove kui ka kuklaste kaitseks tarvilikku. Puude langetamiseks olnuks sellises kohas mootorsaag mõistlikum vahend harvesterist.

Ma pole küll sipelgate asjatundja, ent Ants-Johann Martiniga olen ma metsas käinud küll. Olen ka osalenud tema juhendamisel kuklasepesade ümber asustamisel kohas, kus kuklased jäid nälga pesade piirkonnas tehtud lageraie tõttu… Antsu poolt on kokku pandud muuhulgas Kiidjärvel asuv infostend ning rajal asuvad infotahvlid.

Raiesmikul nähtu jättis mulje, et saavutatuga saavad olla rahul vaid metsa majandajad. Paljud loodusesõbrad ja matkajad on juba väljendanud oma nördimust. Hullem lugu võib olla aga see, et tehtu ei pruugi meeldida isegi sipelgasõpradele. Viimased peavad möödukat, nn sipelgasõbralikku raiet vajalikuks.

Küllap asjatundjad leiavad aega kohal käia ja ütlevad siis välja oma arvamise, aga toon siinkohal välja mõned oma mõtted, mis tekkisid kohapeal nähtu ja Akste looduskaitseala kaitsekorralduskavas (lähedal asuv analoogne kuklaste elupaik, edaspidi ALKK) sisalduva võrdlemisel.

(1) Otsustatud on aegjärkse raie kasuks, mida sipelgasõbralikuks ei peeta. ALKK: Laanekuklasele hea elupaiga tagamiseks ei ole pragmaatilistel kaalutlustel kuigi põhjendatav häilraie, veel vähem aegjärkse raie eelistamine veerraiele ja kitsale lageraiele.

(2) Silma järgi hinnates tundub, et raiutud on palju rohkem kui sipelgate heaoluks tarvis. ALKK: Laanekuklane eelistab elupaigana ebaühtlase täiusega, väikeste häiludega puistuid täiusega kuni 80%. Akste looduskaitsealal on metsa optimaalne täius 70–90%.

(3) Säästetud pole elujõus kuuski (kuklaste lehetäipuud) ja kaski (kuklaste mahlapuud varakevadel). Lisaks on maha raiutud ka noored kuused.

Kui nõnda edasi, kulgeb meil üha enam matkaradasid ja looduse õpperadasid raiesmikel. Kas me tõesti soovime seda?

Akste looduskaitseala kaitsekorralduskava 2014-2023. Lisa 7.4. Akste looduskaitseala metsa majandamise põhimõtted: LINK

kuklaste kuningriik Kiidjärvel

kuklaste kuningriik Kiidjärvel

kuklaste kuningriik Kiidjärvel

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.