Häid uudiseid Ameerikast - hädas Isle Royale’i huntidele toodi liigikaaslasi juurde

Postitas Aasta Loom - P, 24.03.2019 - 10.00
Avapilt
Sisu

 

Möödunud suve algul sai räägitud, et Isle Royale’i rahvuspargi ökosüsteemi tervise taastamiseks võeti plaani järgmise 3-5 aasta jooksul saare senisele kahele hundile 20-30 uut liigikaaslast seltsiliseks viia. Sügisel viidi saarele juba neli hunti ehk kolm emast ja üks isane, kes püüti Minnesota osariigist, USAst. Õnnetuseks suri isane hunt kuu hiljem kopsupõletikku. Üks emastest aga võttis kätte ja rändas üle jää tagasi Minnesotasse. Nüüd on õnnestunud lõpuks juurde tuua neli hunti.

Uue hundiasurkonna geneetilise mitmekesisuse tagamiseks otsustati järgmised hundid tuua Kanadast Ontario provintsist. Kummagi soo esindajate võrdse arvu eesmärgil viidi seekord saarele kolm isast ning üks emane Kanada hunt, kõik vanuses 2–4 aastat. Emane hunt kaalus peaaegu 30 kg, isased kaalusid igaüks ligi 41 kg – kõik said veterinaaridelt tervisliku seisundi osas heakskiidu ning teadlastelt kaela GPS-võru.

Lisaks vapratele huntidele, kes väntsutamisele ja hirmutavatele seiklustele tublilt vastu pidasid, tuleb kiita teadlastest, bioloogidest, veterinaaridest, lenduritest ja teistest spetsialistidest koosnevat USA-Kanada meeskonda, kes keeruliste ilmastikuolude kiuste koostööga suurepäraselt toime tulid. Talvetormid ja muutuv jääseisund lükkasid juba mõnevõrra varem toimuma pidanud huntide transpordi edasi, kuid viimaks leiti neli päeva, mil ilm seesugust keerulist ettevõtmist võimaldas. Hundid püüti ning transporditi saarele OMNRF helikopterite abil, mida tavaliselt kasutatakse tulekahjude kustutamiseks.

Neli Kanada hunti, kaks Minnesota hunti ning kaks saare põliselanikust hunti saavad nüüd omavahel maid ja põtru jagada. Põtru on saarel ligi 1500 ning nende ohjamine ongi sealse hundiasurkonna peamine ülesanne. Liigne põtrade arvukus teeb ökosüsteemi taimestikule ning seeläbi ka loomastikule suurt kahju ning seab põdrad endid silmitsi massilise näljasurmaga. Minnesotast toodud kaks emahunti on oma põdrajahioskusi juba tõestanud. Suurtelt isahuntidelt on daamidel aga kahtlemata abi loota.

Isle Royale’ile huntide taasasustamise projektist vändatakse ka erinevatele vanusegruppidele mõeldud dokumentaalfilme. Ootame põnevusega!

 

Laura Kiiroja 

 

Originaalartiklid nii Ameerika kui Kanada uudistest leiab siit ja siit.

 

 Hundi vabakslaskmise hetk:

 

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.