Pohlavanikutest

Postitas Looduskalender - R, 09.08.2019 - 18.18
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Foto Arne Ader

Pohl

Pohl ( www.loodusemees.ee )

Sisu

Augustihommiku udust kerkib nüüd välja aina punasemaid asju. Küll on need lodjapuu erepunased kobarad, küll pihlakamarjad, millel viisnurk otsa ees. Rohelus on hakanud väsima, muutunud leherohelisest vanaroheliseks. Nii märkamatult, et ainult silmanurgast tajume, kui suur samm sügise poole on astutud.

Eelkõige just valminud marjad on need, mille järgi aru saame, et sügis on teel. Või isegi jõulud.

Elina Allas saatis mulle pildi sellest, kuidas Võru keskväljakule istutatud jõulukuuse all on ridakond pohlamättaid, millel lõbusad punased marjad küljes. Ja mida keegi ära ei söövat. No kuidas sa sööd ära jõulud?

Aga metsas on tõepoolest juba söögikõlbulikke pohlamarju, esimesed liitrid on jõudnud juba ka turule. Veel ei ole nad nii valmis ja hõrgult mahlased, kui peale esimesi öökülmi, aga maitse saab suhu. Kahe nädala pärast peaks marjades olema ka juba rohkem talletunud päikesesoojust ja vitamiine.

Ja kuigi me peame pohla jõulutaimeks just pohlamoosi tõttu, mida jõulude ajal verivorsti kõrvale süüakse, on ta jõulutaim veel ka oma igihaljaste lehtede pärast.

Kas olete pohlalehti kunagi lähemalt vaadanud. Kui tugevad ja nahkjad nad on? Kuidas pohla leheservad on allapoole rullunud, olenevalt siis sellest, kui kuivas ta kasvama peab. Pohlalehed olid väärtuslikud ravitee vahendid ajal, kui naised pidid kempsus käima majakestes, kus tuul alati alt tõmbas ja põiehaigused sagedased külalised olid.

Aga pohlavanikud olid need, mis tegid jõuludest jõulud ja pidudest peod. Väikesed kimbud seoti kokku pikkadesse kettidesse, mis põimiti ümber piduliku ürituse sammaste.

Tegelikult on selline vanikute põimise komme ürgvana. Lilleside või pohlavanik oli see, mis põimiti ümber hiiepuu, kui tõotati või paluti midagi. Neid sidemeid sõlmiti kahe inimese liiduks, heaks õnneks ja lepinguks kõrgemate võimudega.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.