Maarjalepp

Postitas Looduskalender - P, 18.08.2019 - 09.09
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader

Sisu

Täiskuu aegsed ööd on paljudele keerulised. Võimsate unenägude ja teisalt magamata öödega. Aga magamatus hommikul maksab päeval kätte.

Tean mitmeid taimi, mis pidavat head und soodustama, aga palderjanitinktuuri ei taha ma tarvitada, sest lapsed ütlevad, et sel olevat vanainimese lõhn ja humalakäbidest patja proovides sain selgeks, et ainuüksi selle pideva krõbina pärast ei saa ma magada.

Aga siis leidsin kirjarea, et maarjalepa taim padja alla panduna, andvat nii pika une, kui ta padja alt taas ära võetakse.

 

Harilik maarjalepp

Harilik maarjalepp ( www.loodusemees.ee )

Maarjaleppa on mul tihedalt maakodus Ilmamägi täis ja ta on haaranud mind viimase nädala jooksul oma viljade pikkade haakidega jalust. Pükside küljest olen neid väikesi viljakesi koos kurereha haagikestega saanud tihti ära korjata.

Harilik maarjalepp

Harilik maarjalepp ( www.loodusemees.ee )

Aga enne, kui maarjalepp meil selliseks külgekleepijaks muutub, on ta imeilus taim. Õis meenutab natuke üheksavägist, on selle pisem koopia – kollased õied pikas reas peenikese, aga tugeva varre otsas. Lehed seevastu on tal justkui pihlakalt laenatud ja varre ümber ringiratast kleebitud.

Keskajal usuti, et tema viinaleotisega saab ravida madude salvamisi ja isegi marukoera hammustusi.

Ravimtaimeks korjatakse teda natuke varem, siis kui ta õitseb. Rahvapäraste raviviiside ettelugemise nimekiri tuleks siinkohal pikk, haigusi, mille vastu see põlvepikkune taimeke aitab, on aukartustäratav. Teda on kutsutud koguni „kõikide rohtude kuningas“.

Aga ka tänapäevased teadusuuringud kinnitavad, et temast võib abi olla. Eriti temast tehtud tee või tinktuur aitavat hästi kõhulahtisuse puhul. Ja põletikuvastane toime on tal samuti. Katsed hiirtega on näidanud ka vähivastast mõju.

Siiski ei söö teda ei kariloomad, sest ta on üsna mõru maitsaga. Ja aitäh neile selle eest.

Nii et kallid unetud, proovige, kas maarjalepp aitab meil magama jääda.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.