Pasknäär

Postitas Looduskalender - L, 07.09.2019 - 10.10
Autorid

Kirjutas ja Vikerraadios luges Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader

Tammetõrud

Tammetõrud ( www.loodusemees.ee )

Sisu

Mul on maal suitsusauna taga vana tammehiis – kahesaja viiekümne aastaste tammede ring.

Tavaliselt on sellisel sügisesel ajal seal isegi veidi ohtlik käia, sest ülevalt lehtede salapärast pudiseb sealt välja aina tammetõrusid. Õnneks on seda potsatust siiski veidi varem kuulda, tõru sahiseb läbi lehtede ligi sekundi ja selle aja sees pead jõudma kõrvale hüpata või saad tõruga kopsti pähe. See on siiski selline sõbralik koputus tammede poolt, et “ole tähelepanelikum ja kiirem”.

Aga sel aastal tõrusid ei ole. Ja kõige kurvem, et seetõttu on vähem kuulda ka pasknääride häält.

Vanarahvas nimetas pasknääre jutulindudeks, nad oskavad suurepäraselt jäljendada teisi linde. Tammetsõõri pasknäärid räägivad hiireviu keeles. Kui palju kordi olen sauna tagant vaatama tõtanud, et kas hiireviu on tulnud oma istumispuule. Aga ei, ikka pasknääri vile.

Pasknäär

Pasknäär ( www.loodusemees.ee )

Tegelikult on ka pasknääri lend naljakas. Vareslane, nagu ta on, pole ta eriti osavaks lendajaks loodud, veidi töntsakas keha ja keha suhtes natuke lühikesed tiivad. Pasknääri lend on nagu hüpped õhus. Iga tiivatõmbega rebib ta end oma musta-valgekirjude tiibadega, millel küütlemas ka meie lipuvärvides suled, hopsaki ülespoole. Ja siis kukub jälle allapoole. Uus tõmme viib taas kõrgemale.

Kui tammetõruralli käib, siis ta häält ei tee. Suu on lihtsalt tõru täis. Kui inimene kahtlaselt lähedale tuleb, siis võib ta tõru välja sülitada ja raginal krääksatada. Aga iga tõru on kullahinnaga, tavaliselt viib ta enne tõru ära ja siis kukub inimesega pahandama.

Ja kui räägitakse, et ta on nii hea mäluga, et mäletab iga tassitud tõru ka talvel neid üles otsides, siis vana tamme lähiskonnas tärkava uute tammekeste lasteaia järgi näeme, et mäluga on sel linnukesel siiski probleeme.

Aga olen oma pasknääripaarile tänulik, et nad on kahekümne aasta jooksul Tammetsõõri kõrvale istutanud kena Tõivapera tammiku, millest on juba saanud sama püha paik, kui vanade tammede ring.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.