Septembri viies nädal. Roheluse kaduvik

Postitas Looduskalender - E, 30.09.2019 - 09.09
Autorid

Kirjutas ja Kuku raadio Ökoskoobis luges Kristel Vilbaste

Fotod Arne Ader

Porikuuhommik

Porikuuhommik ( www.loodusemees.ee )

Sisu

Nendel hommikutel, kui jalutuskäiku tehes libiseb jalg jäisel murul, on oma võlu. Kui ehmatusest suu lahti teete, siis paiskub sellest välja suur pahvakas hingeauru. Mihklipäevast algas vanarahval hingedeaeg ja küllap oli selleks omajagu põhjust just sellelsamal hingeaurul.

 

Öeldigi, et sellest ajast saavad hinged nähtavaks. Vaadakegi siis, milline näeb välja teie hing vastu hommikupäikest. On see suur ja rahulik või pahvite närviliselt välja oma pisikesi hingekilde.

 

Ja kuigi vihmasajud varjutavad aegajalt inimese hingetantse, siis vihma on meil väga vaja. Kaevud ja allikad on ikka tühjad. Aga lumi ei taha enne tulla ja maha jääda, kui kaevud taas täis.

Eelmise nädala külmahommikud võtsid jalalt maha üksjagu taimi. Igavesse kevadesse läksid mu aiast eelkõige maitsetaimed – basiilik ja piparmündid. Imelikul kombel ei kõssa külma peale sel aastal petuuniad, ühes potis oli lillel hommikul jääseelik ümber, aga lill õitses oma õndsas lillearoomis edasi.

Aga metsmaasika õied on seest mustad ja need punased marjad, mis veel valmida jõudsid pole enam nii magusad.

Ülejäänud taimerahvas õitseb ja elab edasi, aga suurt lopsakust ei ole enam nende olekus. Ja kui puude lehti sikutate, siis tulevad nad kergesti lahti – puulehed on valmis ka tormisikutuseks.

Lehestik

Lehestik ( www.loodusemees.ee )

Puud ongi praegu kõige tooniandvamad tegelased, hämmastav on, kuidas Raadi mõisa pärna alleedest said üleöö kenad kollased sügisesed puiesteed. Kukerpuul mu aianurgas muutusid lehed sama punaseks kui marjad.

Kõige selgemalt saavad sügise tulekust aru linnud – varblased tassivad juba pool nädalat mu aknaalusesse pesakasti kõrsi ja sulgi ja valmistavad endale talvepesa. Sügise esimesel päeva lõunal, aga pikeeris üle mu pea veel üksik lustlik suitsupääsuke, aga rohkem pole ma pääsukesi näinud. Randades on alles veel ka linavästrikke ja viusid viutab taevalaotuses.

Viimased sookured läksid eelmisel nädalal, tulid kusagilt põhjapoolt, aga nad läksid nii kõrgelt, et ainult häältest oli see liikumine aimatav.

 

Haned lähvad, hallad taga. Haneparv rahesajus

Haned lähvad, hallad taga. Haneparv rahesajus ( www.loodusemees.ee )

Haned liiguvad taas, kuigi vahepeal oli neil väike paus. Suur-laukhanede ja rabahanede ränne algab Põhja-Venemaalt siiapoole enamasti septembri alguses, septembri keskpaigas läheb asi suurema hooga käima, aga nüüd peaks saabuma massrände aeg, mis kestab oktoobri lõpuni. Nii et nüüd peaks põllud hanedest täis saama.

Kaja Kübar Pärnumaalt annab ka teada, et nägi Viira rabas möödunud teisipäeval veel ühte rästikut mõnusalt päikese käes peesitamas, aga küllap see viimane usski on nüüd ära urgu pugenud.

Sealtsamast Viira rabast tuli mustikakasvataja Toomas Jaadlalt ka teade, et sealne emahunt on kadunud ja põldudel luusivad kevadised kutsikad, kes ilmselt veel murda ei oska ja söövad kultuurmustikaid, mida on nende väljaheidetest näha.

Karvakandjad on veel suvekasukas, aga liikumine talvituskohtade poole silmnähtavalt alanud. Kanakasvatajad peavad nüüd eriti hoolsad olema, sest see on kõige tavalisem aeg, kui tuhkur ühe ööga kanala vaikseks teeb.

Ja veel, kas nägite, kui palju oli eelmisel nädalal sääski õhus? Ja ei tea kust ilmusid hordidena herilased ning puresid erilises vihas pirnid mu puus auklikuks.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.