Miks Looduskalender aastavahetusel üsna tihti võrgust kadunud oli?

Postitas Looduskalender - P, 12.01.2020 - 02.08
Sisu

Owl

Looduskalendri püsikülastajad märkasid, et alates 20. detsembrist võisid Looduskalendri veeb ja foorum kohati olla üliaeglased või ei saanud üldse lehekülgedele ligi.

Põhjuseks oli enneolematult suur päringute arv, mis tabas meie serverit pealelõunati ja õhtuti. Enamus neist saabusid Hiinast, mõnikord ka Singapurist ja vähem teistest Aasia riikidest.

Netiotsingust ei olnud näha midagi erilist, miks järsku Aasiast enneolematut huvi Looduskalendri vastu võidi tunda. Kui tavaliselt võib foorumis kohata kümneid, tipphetkedel ka sadu üheaegseid külalisi, siis tippkoormuse ajal oli neid mitmeid tuhandeid vastavalt sellele, kui suurt hulka jõudis server hetkega ära teenindada. 

Uurisime ka meie veebimajutuse pakkujalt Veebimajutuselt, miks server enam pilti ei näita ja põhjuseks oligi nende sõnul päringute liiga suur arv, mida veebiserver ei suutnud enam teenindada olemasoleva eraldatud maksimaalse mahu piires. 

Probleemi kõrvaldamiseks kulus paraku mitu nädalat, sest külalisi oli tõesti väga erinevaid ja lihtsalt ligipääsu kogu välismaailmast ära keelates poleks enam kui pooled Looduskalendri püsikülastajad Looduskalendrit enam näinud. 

Lõpuks, vähemalt esialgu tundub nii, õnnestus serveris välja filtreerida need päringud, mis iga päev kindlatel aegadel massiliselt serverit koormasid. Looduskalendri server suutis jälle teenindada kõiki, kes seni Looduskalendris käisid ja rohkemgi veel.

Kaart
Looduskalendri külastajad maailma riikidest viimase kuu jooksul (ilma massipäringuteta).

Sel nädalal on olnud avalehel külastajaid ligi 70 000, mis on täiesti tavaline tulemus. Tohutud massid enam ei käi. Kes või mis nad olid, miks järsku server päringutega üle ujutati ja mis oli selle eesmärk, seda me ei tea. Teame vaid seda, et Hiinast - põhiliselt Hong Kongi piirkonnast ja vähemal määral ka mõnest teisest Aasia riigist hakkasid saabuma külastajad (inimesed või robotid), kes robotliku kiirusega liikusid ühelt leheküljelt teisele. Kui server sai võhma juurde, oli ka külastajaid vastavalt rohkem.

Eks proovime sellistele olukordadele tulevikus kiiremini ja täpsemalt reageerida, sest vajalik kogemus on nüüd olemas. 

Foto: (CC) Johnny Lindner

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.