Susi – ellujääja

Postitas Aasta Loom - P, 26.01.2020 - 10.00
Avapilt
Sisu

Ehk mäletate, et tõime rahvuslooma väljakuulutamise aegu huntide heade omaduste seas esile, et hundid on tõelised ellujääjad. Siin on üks näide ilmestamaks, mida me selle all mõtleme.  

 

Mais 2017 panid USA Minnesota Voyageurs´i rahvuspargi teadlased aastavanusele hundile number V049 GPS-kaeluse. Selgus, et V049 on unikaalne – tal on tugev katarakt ehk silmakae, mis annab tema silmadele valge värvuse ning takistab oluliselt nägemist.

 

Tänu GPS-kaelusele õnnestus teadlastel hundi elu lähemalt uurida. Sama aasta augustis lahkus V049 oma kodukarjast ning liikus umbes 20 miili (32 km) lõuna suunas. Selles piirkonnas jäi ta mõneks ajaks paikseks. Hunt toitus peamiselt karude söödakohtades nii karudele mõeldud söödast kui jahimeeste poolt kütitud karude mahajäetud sisikonnast. Vahel sai ta kätte ka mõne kopra. Oktoobri keskpaigaks oli V049 veelgi enam lõuna suunas liikunud. Kuid siis näitasid GPS-kaeluse andmed, et hunt peaaegu ei liigugi. Arvates, et susi on hukkunud, läksid teadlased asja uurima. Arusaamatul kombel kuulsid nad kohale jõudes, kuidas V049 läbi metsa eemale jooksis.

 

Peagi selgus, et kohalikul koiotikütil oli loom lõksu kinni jäänud ning lõksu maa seest välja tõmmanud. Lõks oli nüüd kadunud. Arvestades V049 käitumist ning kadunud lõksu asukohta, sai ruttu selgeks, et koioti asemel oli lõksu sattunud hunt V049 ning lõks polnud hundi hoidmiseks piisavalt tugevasti maasse pandud. Võsavillem jooksis nüüd ringi, lõks jala küljes.Teadlased proovisid teda aidata, kuid hunt oli veel liiga liikuv selleks, et talle lähedale pääseks. Saatuse keerdkäigu tulemusena kukkus paar päeva pärast looma olukorrast teada saamist tema GPS-kaelus ära.

 

Kaelus oligi programmeeritud oktoobri keskel või lõpus tühjeneva aku tõttu maha kukkuma. Kahjuks aga tähendas see igasuguse kontakti kadumist hundiga. Kardeti halvimat – et pärast pikki ja piinavaid kannatusi hunt lõpuks suri. Aasta hiljem, suvel 2018 saadeti Voyageurs rahvuspargi hundiuurijatele video, millel on näha samasuguste roheliste kõrvamärkidega ning valge kaega kaetud silmadega hunt. Selline tugev katarakt on huntide seas väga haruldane. Lisaks puudusid looma paremal esikäpal varbad. See ei saanud olla keegi muu kui hunt V049! Video maantee kõrval viibinud hundist tehti Isabellas, Minnesotas – peaaegu 100 miili (160 km) Voyageurs´i rahvuspargist eemal. Kõigile üllatuseks oli V049 jäänud ellu ning jätkanud oma rännakut. Rohkem ei ole hundist küll midagi kuulda olnud, kuid nüüd on vähemalt alus loota, et võsavillem ajab siiani kuskil vaikselt oma hundiasju.


 

hunt

 

Esimesel pildil on hunt V049 pärast kaelustamist toibumas uinuti mõjust. (Telefon on seal filmimiseks.) Teine pilt on kuvatõmmis 2018 suvel saadetud videost, mille järgi tehti kindlaks, et tegu on hundiga V049.
Fotod:L Voyageurs Wolf Project

Allikas: https://www.facebook.com/VoyageursWolfProject/posts/626845401474146?__tn__=K-R
 

 

Laura Kiiroja

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.