16. NÄDAL 13.4.2020.- 19.4.2020. Jõgeval ja selle ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 21.04.2020 - 08.08
Autorid

Ülevaate koostasid Laine ja Vello Keppart

Pildistas Vello Keppart

Image
Kokku kasvanud põlispuu oksad
Sisu

Kokku kasvanud põlispuu oksad

Nädal algas väga sooja ja sajuse ööga.

Õhutemperatuur püsis öö jooksul 7...9 kraadi piires. Ka päev oli üsna soe, kuid õhtuks läks külmemaks ja kella üheksaks langes õhutemperatuur juba alla kolme kraadi ja keskööks null kraadi lähedale. Esmaspäeva ööpäeva keskmiseks õhutemperatuuriks kujunes 5,8 °C, mis on vaatlusrea (1922-20019) keskmisest kahe kraadi võrra soojem.

Lumine teisipäeva hommik

Lumine teisipäeva hommik

Teisipäev oli nädala kõige külmem päev. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis 3,6 °C ja minimaalseks termomeetrinäiduks registreeriti õhus -1,2 °C. Ööpäeva keskmiseks õhutemperatuuriks arvutati ainult 0,4 °C, mis jääb vaatlusrea keskmisest kolme kraadi võrra madalamaks. Hommikul oli õhuke lumekord maas ja see püsis peaaegu lõunani. Päev oli tuuline ja hooti sadas lund ja lörtsi.

Lumesaju hoog

Lumesaju hoog

Ka kolmapäeva hommik oli lumine ning päeval lume- ja lörtsihoogudega. Lumi püsis sel päeval kauem maas, kuid õhtuks hakkas sadama vihma ja lumikate kadus.

Rohkem sel nädalal hommikuse seisuga lumikatet ei esinenud. Päevad olid nädala teisel poolel vahelduva pilvisusega ja tuulised. Maksimaalsed õhutemperatuurid tõusid 7...8 kraadini, öösel aga langesid termomeetrinäidud õhus null kraadi lähedale. Aegajalt sadas vihma ja korduvalt lumekruupe.

Väga tormine oli neljapäeva hommikupoolik, kui maksimaalne tuule kiirus ulatus Jõgeval ligi 20 m/s. Ka nädala kõige suurem ööpäevane sademete hulk (8 mm) mõõdeti neljapäeval. Kogu nädala sajusummaks kogunes 20 mm, kusjuures reedest pühapäevani sadas vähe – kokku 1 mm.

Vaade Kuremaa mäelt reedel

Vaade Kuremaa mäelt reedel

Jahedate ilmade tõttu oli looduses areng aeglane. Metsades jätkus sinilillede massiline õitseaeg ning massilist õitsemist on alustanud kollased ja võsaülased. Aedades on lahti läinud päikesepaistelistes soojades kasvukohtades maja seina äärtes esimesed üksikud varase kollase nartsissi õied, õitsemist jätkavad sillad, kobarhüatsindid, kirgaslilled, märtsikellukesed ja mõnel pool veel ka lumikellukesed.

Pihlenela noored lehed

Pihlenela noored lehed

Muutlikud varakevadised ilmad on kahjustanud talirapsi ja -rüpsitaimi, tekitanud tühje laike põldudel. Endiselt lendavad ringi haneparved ja luikede salgad. Uusi saabunud rändlinde ei õnnestunud sel nädalal Jõgeva ümbruses märgata.

 

Jõgeval 20.4.2020.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.