Ülevaate koostasid Triin Leetmaa ja Urmas Sellis Kotkaklubist, www.kotkas.ee
Suur-konnakotkad Tõnn ja Tiiu Harjumaal
Suur-konnakotkaste pesakaamera tutvustus: LINK
Munad 23. ja 24.-28. aprillil (täpset aega ei õnnestunud määrata); pojad koorusid 2. ja 5. juunil; noorem poeg hukkus 8. juunil; ainus poeg lennuvõimestus 10. augustil.
Otseülekannet haruldaste suur-konnakotkaste pesalt alustasime 29. märtsil. Sarnaselt eelnevate aastatega saabus 5. aprillil esimesena rändelt Tõnn, kelle liikumistel oleme satelliitsaatja abil silma peal hoidnud alates 2008. aastast (vt rändekaarti).
Emaslind Tiiut nägime esmakordselt 7. aprillil. Esimene muna oli pesas 23. aprillil, kuid kuna kaamerast pesa põhja ei näe, siis teise muna munemise täpset aega meil määrata ei õnnestunud. Pojad koorusid suhteliselt suure vanusevahega 2. ja 5. juunil, mistõttu jäi noorem poeg ootuspäraselt vanemale alla ja hukkus 8. juunil.
Jälgitav suur-konnakotkaste pesa asub kuivanud kuusel, millele ronimine oleks ohtlik nii pesas olevale pojale kui rõngastajale, seetõttu kotkapoega ei rõngastatud.
Esimese lennu pesast välja tegi noor suur-konnakotkas 10. augustil. Vanalinnud toidavad poega sügisrände alguseni, kuid rändeteekonna peab noor suur-konnakotkas läbima juba iseseisvalt. Pesitsema asuvad suur-konnakotkad peale 4. eluaastat.
Väike-konnakotkad Indrek ja Karin Tartumaal
Väike-konnakotkaste pesakaamera tutvustus: LINK
Muna 1. mail; poeg koorus 9. juunil; rõngastamine 15. juulil (poja värvirõnga kood B5); poeg lennuvõimestus 5. augustil.
Tänavu jälgisime kaamerast Tartumaa konnakotkaste uurimisalal pesitsevaid väike-konnakotkaid Indrekut ja Karinit. Mõlemad vanalinnud on varustatud jälgimisseadmetega – Karin alates 2011. aastast (vt rändekaarti) ja Indrek alates 2019. aastast.
Otseülekanne pesalt algas 14. aprillil kui isaslind oli juba saabunud. Karin saabus rändelt 20. aprillil. 1. maist oli pesas üks muna, mis jäigi tänavu ainsaks.
Poeg koorus 9. juunil ja rõngastati 15. juulil. Juuli viimastel päevadel märkasime, et Indreku jälgimisseadme kinnituspael on rebenenud ja saatja ripub linnul kaelas. Ise tal sellest vabaneda ei õnnestunud ning kuna luhtusid ka Eesti Maaülikooli teadurite katsed kotkast kinni püüda näeme Indrekut veel augustiski kaelas rippuva saatjaga ringi lendamas. Sellest hoolimata suudab ta pojale, kes lennuvõimestus 5. augustil, piisavalt saaki toimetada.
Sügisrännet alustavad konnakotkad tavaliselt septembri teises pooles. Pesitsema asuvad nad alates 4. eluaastast.
Must-toonekured Karl II ja Kaia Karulas
Must-toonekurgede pesakaamera tutvustus: LINK
Munad 14. ja 18. mail; poegi ei koorunud.
Videod: LINK
Kaamera paigaldasime Karula must-toonekurgede pesale 30. märtsil, kuid otseülekannet saime alustada alles 9. aprillil, mil isaslind Karl II oli pesa juba värske samblakihiga vooderdanud. Eelmistel aastatel pesa asustanud emaslind rändelt ei naasnud.
Tema asemel nägime alates aprilli viimasest päevast pesal uut nooremapoolset emaslindu Kaiat. 14. mail munes Kaia esimese ja 18. mail teise muna. See on ligikaudu kuu aega hiljem kui must-toonekurgedel kombeks, mistõttu oli eduka pesitsuse tõenäosus väike (vt ka siit). Juuni alguseni tegelesid Karl II ja Kaia haudumisega, kuid seejärel jäeti munad tundideks pessa valveta. 10. juuniks oli selge, et pesitsus on luhtunud ja kotkamehed võtsid munad pesast, et neid täpsemalt uurida.
Munad olid küll viljastatud, kuid looted tõenäoliselt liiga hilise pesitsuse alguse ja kogenematu emaslinnu tõttu hukkunud. Isaslindu nägime pesas veel juunis ja juuliski, kuid emaslindu enam mitte. Küll aga nägid Karula kandi linnuvaatlejad emaslindu toitumas selle paari territooriumil.
21. juulil püüdsid kotkamehed pesa piirkonnast toitumisojalt must-toonekure vanalinnu, kellele paigaldati GSM-saatja. Kas püütud lind on Karl II, selgub loodetavasti järgmisel kevadel, sest pesakaamera ees me Karl II enam näinud ei ole.
NB! Huvilised leiavad varasemate aastate ülevaated: https://www.kotkas.ee/klubi/kaamerad
Leia lehelt: "Loe kaamerates toimunust täpsemalt" ja kliki Teid huvitava liigi pildil.
Pesakaamerate meeskond ja toetajad:
Kotkaklubi – tööd pesa juures, bioloogiline info, koordineerimine
Beta-Grupp OÜ – kaamera testimine ja hooldus, mikrofoni ehitamine, striimi kodeerimine, tehniline tugi
Looduskalender – kaamerate foorum ja tutvustus
Keskkonnainvesteeringute keskus – finantstugi
Akukeskus Tartus – akuabi
TELE2 – mobiilimast vastuvõtuantennile, antenni paigaldus masti, fiiberoptilise kaabli kasutus (must-toonekure ja kalakotka kaamerad)
Kernel – antennide seadistamine (must-toonekure ja kalakotka kaamerad)
Mitmed eraannetajad – ootamatute kulude katmine, kaamerate uuendamine