VIDEO: ka liblikad asutavad endid rändele

Postitas Looduskalender - K, 23.09.2020 - 13.51
Autorid

Video salvestas Ahto Täpsi

 

Sisu

 

Admiral       Vanessa atlanta

 

Meile maikuus saabuvad rändurliblikad olid veel kolmekümne aasta eest suurteks haruldusteks nii admiral, kui ohakaliblikas. Kohata võime neid sügisesel ajal tõepoolest kõikjal ka linnades – tegu on ju rändliblikatega.

Saabunud rändurite järeltulijaid võisime koorunud valmikute näol kohata alates juulikuu teisest poolest. Õistaimi on tänaseks  väheks jäänud, aga toituda on vaja ja nii kohtame neid viljapuudel ja nende all toimetamas.

Ilmad on meil nädala lõpuni ilusad, liblikarännet soodustavad nii tuulevaiksed ilmad, kui kerge taganttuul. Osa ränduritest jõuab Lõuna-Euroopasse, visamad Põhja-Aafrikasse. Nii admirale, kui lähisugulasi ohakaliblikaid areneb valmikuteks aastas kuus põlvkonda, aga Eestis vaid üks ja ülejäänud viis põlvkonnada juba lõuna pool.

Liblikate ja lindude rännet omavahel võrrelda ei tasuks. Liblikavalmikuid, kes meile varasuvisel ajal saabusid pole enam „elavate kirjas“ ehk kuidas võib uus kohapeal sirgunud põlvkond olla teadlik tagasirännu vajadusest?

Ameerika teadlased on uurinud monarhliblikate rännet ja tulnud järeldusele, et liblikate geenid suunavad kevadel liblikavalmikud rändama põhja suunas ja vastavalt sügisel lõunasse.

Admiral

Admiral

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.