VIDEO: tedrekuked koristatud viljapõllul

Postitas Looduskalender - N, 22.10.2020 - 10.10
Autorid

Video salvestas Ahto Täpsi

 

Sisu

 

Teder      Tetrao tetrix

 

Meie põlislooduse suured kanalised nii teder, kui metsis kustutati jahilindude nimistust 1979. aastal, kuid erilube kevadjahiks eraldati kuni 1990. aastani (kommentaarid on liigsed). Nüüdseks on kaitsealused kantud rahvusvahelisse „punasesse raamatusse“.

Hilissuvel alustasid tedrekuked sulgimisega kandes septembrikuus juba silmatorkavat hundsulestikku. Musta sulestikuga linnu kukal, kael, osa selga, puguala ja sabasuled on värvikalt metalliläikelised. Kahjuks ei näe me videos nende uhket lüürakujulist saba, kus kuni paarkümmend tüürsulge. Sabasuled on keskosas sirged ja lühemad, aga külgmised uhkeldavalt kõverdunud ning märgatavalt pikemad. Tedrekuked jäävad kaalult kilo ja pooleteise vahemikku. Kevadine mänguaeg muudab kukkede välimiku veelgi silmatorkavamaks, kuid sellest juba kevadel.

Sügisel täheldatakse tedrekukkedel sügisest „mänguaega“ - seda põhjendatakse märtsi ja oktoobrikuu päeva sarnase pikkusega ning teiste metsislaste iseärasustega.

Mäng ei pruugi kukkedel olla alati seotud mängupaikadega ehk neid võib pidada rohkem „poiste mängudeks“ kuhu tedrekanad ei pruugi kohale ilmudagi. Ilmade külmenedes mänguaktiivsus kahaneb, aga ilusate ja soojade talveilmadega võime kukkede kudrutamist kuulda.

Nagu video teises pooles taamal näeme, tegutsevad tedred meelsasti koristatud viljapõllul, taamal märkame kaski sest kaseurvad ja -pungad on tetredele peamiseks talitoiduks.

Vastu talve koonduvad linnud salkadesse sest raagus metsas pole suurtel kanalistel eriti kusagile varjuda ja ka võimalikke ohtusid märgatakse salgas paremini. Lumikatte puudumisel toitutakse orasepõldudel või otsitakse toidulisa maapinnalt nii avamaastikult, kui metsa alt. Linde võime kohata vaiksematel metsateedel kruusateri nokkimas sest kanalistele omaselt „jahvatavad“ lihasmaos sobiva suurusega kivikesed söödud toitu.

Keda võime nimetada metsakanaliste vaenlasteks?

Metsnugised on kanaliste põlised kimbutajad. Suur on ka rebaste ja kährikute arvukus. Enne seakatku rüüstasid maapinnal pesitsevate metsakanaliste pesi arvukad metssead.

Mida vastu talve võiks veel tetredest teada?

Sügisel kasvavad tetrede varvaste külge sarvjad narmad. Need suurendavad lindude jala pinda, et oleks kergem lumel liikuda, öiseks puhkamiseks lumekoobast kaevata ja muidugi selleks et jäätunud okstel toitudes oleks haardepind tõhusam. Kevadel pudenevad sarvjad haaratsid varvastelt.

Niisiis talvel tedred kaasikus ja metsised männikus nagu esmaspäevasest videost näha oli: LINK

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.