Ujupartide sügisränne - rääkspart

Postitas Looduskalender - P, 25.10.2020 - 10.10
Autorid

Fotod Arne Ader

Rääkspart

Rääkspart ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Rääkspart      Anas strepera

 

Oleme jõudnud viimase ujupardi liigi tutvustamiseni, keda võime rände aegu arvukamalt kohata.

Pesitseda võis meil tänavu üle paari tuhande paari, aga läbirändajaid peatub meil sügisrände aegu arvukamalt. Sadu isendeid võime kohata rändepeatusel nii Kuressaare lahel, kui Haapsalu Tagalahel.

Rääkspardid on keskmise suurusega ujupardid ehk sinikael-partidest veidi pisemad. Täiskasvanud, suured isaslinnud võivad kaaluda üle kilo ja emaslindude kaal jääb all kilo.

Rääkspartide emaslindude pardipruun sulestik, valkjas kõhualune ja kollakad jalad, meenutades sinikael-partide emaslinde. Nende pea ja kael on hallikasvalged, kirjatud tumedamate tähnidega, nokk tumepruun. Pange tähele, et emaslindudel puudub tiival roostepruun laik, aga küüduse sisemine kolmandik on liigile omaselt valge.

Puhkeselestikus isaslinnud sarnanevad emaslindudele, aga nende tiival säilin roostepruun laik (vaata Arne fotolt). Isaslindude nokk jääb hallikasmustaks.

Rääkspardid

Rääkspardid

Rääkspartide vaatlused: LINK

Ujupardid, keda me oleme senini tutvustanud just liigi rände tipphetkedel, aga kohata võime mitmeid liike kuni kaldajää tekkeni nii sisevetel, kui rannikumeres.

Luitsnokki: LINK

Sinikael-parte: LINK

Sooparte: LINK

Piilparte: LINK

Viuparte: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.