Viristajate salgad

Postitas Looduskalender - E, 23.11.2020 - 16.16
Autorid

Fotod Arne Ader

Siidisabad

Siidisabad ( www.loodusemees.ee )

Sisu

 

Siidisaba ehk viristaja            Bombycilla garrulus

 

Sügis kestab ja linnud on juba tühjaks söönud nii pihlakad, lodjapuud, viirpuud, arooniad, kui metsõunapuud. Kauaks meilt läbirändavad viristajad siia pidama jäävad, kui söödavalt kasinalt leidub? Aga ränduritelele kõlbavad ka kadakamarjad, hädaga isegi lumemarjad…

Siidisabad rändavad päevasel ajal, aga nende salgab jäävad praegusel ajal enamalt jaolt alla sajapealisteks.

Kauni sulestikuga lindude lennupilt jätab nendest täiesti tumeda mulje meenutades ka lennuviisilt kuldnokkade salka.

Kui meil õnnestud siidisabade salka binokliga vaadelda märkame erinevusi vanalindude ja tänavust noorlindude sulestikus.

Siidiselt läikiva sulestiku ja ka kuklatuti põhivärviks jääb punakashall, sabaalune kastanpruun ja mustad tiivad kirjatud kollase, valge ning punasega.

Saba tipuvööt kirkalt kollane, aga kui näeme kollasel sabavöödil veel punaseid suletippe on tegu isaslindudega. Lindude silmi katab must mask ja kurgualune must laik on selgepiiriline ainult isaslindudel. Nokk tugev ja veidi kõverdunud otsaga.

Noorlindudel puuduvad veel nii liigile omane kuklatutt, kui must kurgulaik, tiivad on vähemvärvikad ja sulestiku siidine läige veidi tuhmim. Kui noorlindude jalad on punakad, siis vanalindudel on jalad musta värvi.

Siidisabade toitumistavadest. Näiteks rikkalikul pihlakamarja aastal võib üks siidisaba päevaga alla kugistada kuni tuhatkond marja sest lindude lai kurgupõhi võimaldab neil marju tervelt alla neelata ja vahel on puude alune marjaködist suisa punane. Tänavu pole meil põhjust käärima hakanud marjadest lindude toidus rääkida.

Linnusalga tegutsedes kuuleme helisevaid sirr-hüüde, sealt ka viristaja nimi ja kohta võime neid praegusel ajal nii looduses tegutsemas, kui asulate ja linnade puiesteedel ja parkides.

 

Siidisabad vahtraladvas

Siidisabad vahtraladvas

Siidisabade vaatlused: LINK

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.