Teder Tetrao tetrix
Tedred kujunesid sellisteks nagu neid tänapäeval kohata võime uurijate andmeil üle kahesaja tuhande aasta eest.
Tedreseltsingud lumes on omaette vaatamisväärsus. Talvisel ajal võime seltsinguid kohata sagedamini kaasikute või ka lepikute ja kultuurmaastike piirialadel. Puudel toitutakse nii urbadest, kui pungadest. Ja raagus puudel, mis ei paku eriti varju avastavad mitu silmapaari vaenlase või ohu oluliselt varem.
Tedrekanade sulestik on aasta läbi sarnane. Kenitlevat hundsulestikku kannavad tedrekuked juba sügisest alates ja nad kaaluvad õrnemast sugupoolest ka kolmandiku võrra rohkem ehk täiskasvanud kukkede kaal jääb kilo ja pooleteise vahele.
Meie metsislaste suguseltsi suurtel kanalistel ehk nii metsistel, kui tetredel kasvasid talveks varvastele sarvjad narmad, mis kaovad koos lume sulamisega.
Lindude seas on selline talveoludega kohastumine täiesti ainulaadne.
Sellised sarvjad naastud abistavad suurtel lindudel toitumist jäistel puuokstel, suurendavad kandepinda lumisel pinnal liikudes, aga samuti puhke-, kui ööbimisurgude kaevamisel lumes. Vähemate tegevusjälgede jätmiseks „sukeldutakse“ ööbimiseks lumme otse puudelt.
Ülemöödunud aasta talvepilt vastab tänavusele maastikutele
Ahto salvestas video keskpäeva paiku seega peale hommikust toitumisringi. Külma oli kaksteist kraadi ja päevaseks puhkuseks sobib tedrekukkedele hästi veidi soojem lumekoobas, aga sarnaselt veedetakse ka öid.