Loodusretk äärelinnas

Postitas Looduskalender - R, 22.07.2016 - 20.08
Autorid

Kirjutas ja pildistas Tiit Hunt, www.rmk.ee

 

Image
Tabasalu looduspark Rannamõisa maastikukaitsealal
Sisu

Tabasalu looduspark Rannamõisa maastikukaitsealal on täis üllatusi, mida Tallinna- lähedasest tiheasustusega äärelinnast oodatagi ei oskaks.

Matkarajal asuvast trepist kõrgelt klindilt laskudes avaneb vasakul sügav järsak - tegu on iidse uhtoruga, mille jääajajärgsed liikuvad veemassid kivisse uuristasid.
Täna mälestab kunagist veemöllu üksnes suurvee ja paduvihmade ajal end ilmutav allikaline ojake, mis paekaldast vargsi välja immitseb.

Matkarada kulgeb läbi väikse kaitselause laialehise puudesalu Tabasalu supelranda ja klindialusele raskelt läbitavale rajalõigule, mis hiljem taas klindile tõustes võimaldab ringiga läbi sarapuu enamusega metsasalu raja alguspunkti jõuda.

Harilik vaher

Harilik vaher

Tähelepanuväärne on ka pangaalune tihnik, kus meie pehmema kliimaga rannikualadel tavalise hariliku vahtra kõrval hoopis rohkem Kesk-Euroopa päritolu mägivahtraid võib kohata. Sellised laialehised pangametsad on meil väga haruldased ja seetõttu koos pangaga kaitse all juba 1959. aastast.

Mägivaher

Mägivaher

Mägivaher ( Acer pseudoplatanus ) on meil hästi kohanenud võõrliik, mida põhjarannikul siin-seal mujalgi ka looduses, mitte ainult pargis või koduaias ilupuuna, kohata võib.

Algselt on ta pärit Kesk- ja Lõuna-Euroopast ning Väike-Aasiast, mistõttu tema kasvatamine Eesti karmima ilmastikuga sisemaal on rannikualadest keerulisem ning siis võib suure puu asemel tulemuseks olla pigem kidur põõsake.


Mere ja kaitsva „kiviseina“ vahel tunneb eksootiline vaher end aga üsna koduselt ning saavutab täiesti arvestatavaid mõõtmeid.

Selle imeilusa puu päikses pronksjalt ja purpurselt küütlevat vormi võib aga imetleda väljaspool Tabasalu loodusparki asuvaasalu raamatukogu hoone ees, kus ta kasvab kõrvuti hariliku vahtraga.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.