Suvine aialinnupäevik - kas pikamaarändurid on juba sinu aeda maabunud?

Postitas Looduskalender - E, 10.05.2021 - 11.09
Autorid

Suvine aialinnupäevik 2021

Fotod Arne Ader

Kanepilind

Kanepilind ( www.loodusemees.ee )

Sisu

Nüüdseks on pea kõik lähemad rändurid Euroopa nurkadest Eestimaale pärale jõudnud. Ka kaugemad rändlinnud on hakanud tasapisi saabuma. Lähenevate soojade kevadilmade saabudes on suur võimalus, et aias läheb lahti tõeline laululinnupidu.

Kel juba äratuntavamate lindude laulud peas, siis tasub kõrva teritada ja proovida tuvastada ka järgmisi liike.

 

Võsaraat

Võsaraat

  1. Võsaraat. Mulle meenutab võsaraadi lauluvidin käbliku oma, kust on hoogsus ja „pauer” pisut kaduma läinud. Aga see ei muuda tema laulu vähem ilusaks! Võsaraadiga saab kohtuda pigem metsaservas asuvates aedades.
    2. Kanepilind. Kanepilinnu laul koosneb viledest, vurinatest, mille vahele põimib „didak” häälitsust. Kui sul on aias noor kuusehekk, siis kanepilind on seal kindlasti platsis koos rohevintide, talvikeste ja kohe-kohe saabuvate väike-põõsalindudega.
    3. Punarind. Punarinna kõrget sidinat on raske sõnadesse panna, aga laulu tämber on küllaltki omapärane ja eristub teistest. Punarind on ka väsimatu „tiksuja”, mis teinekord muutub lausa tärinaks. Laulurästast ja punarinda on praegu hea kuulata pärast päikeseloojangut.

Punarind

Punarind

Hetkel on linnuvaatlused käimas pea 600 aias ning liigirikkus vaatlusaladel suureneb iga päevaga. Sagedasemad aiaelanikud on rasva- ja sinitihane, rästad ja metsvint.

Kindlasti tasub hoolega otsida aias pesitsevaid linde. Teadaolevate pesitsuste osas tasub linde pingsalt, kuid neid segamata jälgida ning tähelepanekud ka päevikusse kanda. Näiteks kuldnokapesades on hoogsalt käimas munemine.

Linnuvaatluste vahel võib mõistatada: pesa maas, munad taevas?

Suliseid vaatlusi!

Martin Tikk, suvise aialinnupäeviku koordinaator
5326 7516
aed@eoy.ee
www.eoy.ee/aed

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.