Kaitsealade uudis: Soomaa lootsikukultuurist

Postitas Looduskalender - N, 13.05.2021 - 09.09
Autorid

Tekst ja foto Sandra Urvak, Keskkonnaameti kultuuripärandi spetsialist Soomaa rahvuspargis

Image
Lootsiku õõnestamine Poldi talu heinamaal
Sisu

Lootsiku õõnestamine Poldi talu heinamaal

Fotonäitus tutvustab UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistusse pürgivat lootsikukultuuri

3. maist alates on Soomaa kandis võimalik näha fotonäitust „Soomaa ühepuulootsik“, mis tutvustab siinse ühe vanima veesõiduki valmistamist ja kasutamist. Maikuus on näitus üleval Pärnumaal Suurejõe rahvamajas, misjärel ringleb see aasta lõpuni piirkonna kultuuri- ja rahvamajades. Idee autoriteks ja koostajateks on loodusturismi ettevõtja ja ühepuulootsikumeister Aivar Ruukel ning Soomaa rahvuspargi kultuuripärandi spetsialist Sandra Urvak.

Näitusel on vaatamiseks välja pandud fotod erinevatest ajastustest puu langetamisest kuni lootsiku kasutamiseni. Samuti saab lugeda lugusid lootsikukultuuri ajaloost, tähtsusest ja kasutamisest nii ennevanasti kui ka tänapäeval. Igas näitusepaigas on väljapanek pisut erinev – lisaks piltidele on mõnes kohas võimalik näha ja katsuda haabjat ennast, teises kohas jälle vaadata lühifilme lootsikust ja selle ehitamisest.

Lootsikukultuur Soomaal esindab ühteaegu nii eesti kui soome-ugri kultuuripärandit. Soomaa on selle kultuuri levila läänepiiriks Euraasias. Tänu haabjameistrite ja kohaliku kogukonna ettevõtlikkusele ning pühendumusele on lootsikukultuur Soomaal püsinud siiani elusana. Siiski on vaja selle kestmiseks hoida nii haabjaehituse traditsiooni noorte põlvkondade kaudu kui ka kaitsta vanu lehtmetsi.

Tänasel päeval ja järgneva 10–20 aasta jooksul ehk praeguste haabjameistrite aktiivse tegutsemise ajal säilib Soomaa haabjaehitus kindlasti, kuid seejärel võib see eri tegurite koosmõjul järsult langeda. Ilma haabjameistrite, kohaliku kogukonna, aga ka laiemalt Eesti ühiskonna ja riigi täiendavate pingutusteta võib seda pidada tõenäoliseks stsenaariumiks, mistõttu on haabjakultuur tõsiselt ohustatud ja vajab kiireloomulist kaitset. MTÜ Eesti Haabjaselts on esitanud taotluse kanda ühepuulootsik UNESCO nimistusse. Otsus selle kohta peaks saabuma käesoleva aasta lõpuks.

Fotonäitusega „Soomaa ühepuulootsik“ on maikuus võimalik tutvuda Suurejõe rahvamajas (Vändra maantee 14) tööpäeviti kell 9–17 (lisainfo rahvamaja juhatajalt Heldilt telefonil 5120893). Juunikuus saab seda näha Tori rahvamajas, juulikuus Tootsis, Eesti turbamuuseumis, augustis Kõpu külastuskeskuses, septembris Vändra raamatukogus, oktoobris Seljametsa rahvamajas ning novembris Suure-Jaanis Tervisekojas.

Soomaa ühepuulootsikuga seotud tegemiste, näituse ja UNESCOsse pürgimise kohta saab rohkem lugeda

haabjas.com

lk

https://kaitsealad.ee/et/kaitsealad

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.