Kuidas karud kevadel toimetavad?

Postitas Looduskalender - N, 20.05.2021 - 09.09
Autorid

Rajakaamera salvestus

Image
karu
Sisu

 

Karu ehk pruunkaru       Ursus arctos

 

Mis looduses märku annab, et emakarud võivad indlema hakata?

Täiskasvanud emasloomad indlevad üle aasta. Need kes tänavu talvel poegisid ja noorte karuhakatistega ringi liiguvad hoiavad suurtest isasloomadest lihtsalt eemale. Karupojad on osavad ronijad ja tundmatu vanalooma läheduses pagevad ohu eest puudele ronides.

 

Karupoeg kase otsas

Karupoeg kase otsas ( www.loodusemees.ee )

Karude jooksuaja alguse märgiks jäävad rohelised haavalehed, mida karud meelsasti söövad ja metsalagendikel on ka vitamiinirikkad võililled juba söömakõlbulikuks sirgunud ning omnivooridele suupärased.

 

Karu jälg

Karu jälg

Vihmadega on maapind pehme ja tegevusjäljed kenasti märgatavad ning jäljeraamat tähelepanelikul huvilisel kenasti loetav.

Kui märkate selget väikest „karujälge“, kus esikäpa päka laius on kuni seitse sentimeetrit, peab läheduses olema ka emakaru kuni kolmeteist sentimeetrine jälg. Kui sellist pole ümbruses märgata kuulub jälg vast hoopis mägrale sest jäljed on päris sarnased. Muuhulgas: emakaru ja poegade jälgedele sattudes ei peaks neile uudishimulikult järgnema vaid lahkuma vastupidises suunas (emakaru poegadega võib osutuda ka inimesele ohtlikuks).

Möödunud aastal poeginud emakaru, kes võib tänavu innelda peletab oma pea pooleteise aastased noorloomad eemale, aga vahel võib see toimuda ka kosja kippuva täiskasvanud isaslooma poolt.

Nii alustavad noored karud oma iseseisvat elu, vahel mitmekesi koos ja eks siis tehakse vahel rumalusi, vahel koguni lollusi ning kohata võib neid täiesti äraarvamatutes kohtades. Nende esikäpa päkajälje laius võiks olla umbes kümne sentimeetrine.

Kui märkate, et koos on liikunud vanaloomade paar peaks uurima lähemalt just suuremaid jälgi. Täiskasvanud isaskaru päkk on neliteist sentimeetrit lai, kui juba paar sentimeetrit laiem, siis on tegu ikka väga suure isasloomaga. Jäljed pajatavad paljut.

 

Karu territooriumimärgis männikorbal

Karu territooriumimärgis männikorbal

Männikorbale on karudel hea jätta oma märke teistele liigikaaslastele – mida kõrgemal on küünejäljed, seda võimsam loom. Päikesepaistel immitseb korbavigastustest vaiku ja olen kunagi sellise männi vaigulõhna järgi leidnud.

Pruunkaru murtud kuusk

Pruunkaru murtud kuusk

Metsatee veeres murtud kuusk annab märku, et suur loom on kõndinud mööda sama rada ja jälle on põhjust maapinnal jälgi uurida. Põder selliselt ju ei käitu.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.