VIDEO: kultuurmaastike asukad

Postitas Looduskalender - L, 22.05.2021 - 10.10
Autorid

Illustreeriv materjal LK team

Sisu

 

Halljänes      Lepus europaeus

 

Halljänesed kannavad suvekasukat aprillikuu teisest poolest, aga kasukavärvid on üpris erinevad  ehk tegelikult võiks öelda, et iga loom näeb veidi omamoodi välja. Kehapikkust täiskasvanud loomadel üle poole meetri, suurtel isasloomadel isegi kuni paarkümmend sentimeetrit rohkem, saba sellest umbes kümne sentimeetrine ja halljäneste keskmine kaal kõigub mõlemal pool viit kilo.

Kui lugeda vanemaid ürikuid saame teada, et halljänesed jõudsid Liivimaale 16. sajandil, aga meie põhjarannikul nähti loomakesi sagedamalt alles kaks sajandit hiljem – niisiis ikkagi võõrliik meie looduses.

Kevadine poegimisaeg jäi emasloomadel aprilli teise poolde ja nüüdseks on meil põhjust mainida, et need jänesepojad juba iseseisvuvad ehk alustavad halljänestele sobivat elu ja peavad leidma omale koduterritooriumi. Ohtusid ja vaenlaseid on palju ja tänavustest jänesepoegadest elab esimese aasta üle ja saab täiskasvanuks vast ainult veerand isenditest. Kultuurmaastike asukatele saavad sageli saatuslikuks keskkonnamürgid.

Juba poeginud emasloomad on uuesti tiined. Loomade elukorraldusest oleme korduvalt kirjutanud ja seda vastavalt aastaaegade muutustele.

Halljänes

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.