VIDEO: metsajänese toimetamistest

Postitas Looduskalender - L, 22.05.2021 - 11.11
Autorid

Video LK team

Foto Arne Ader

Valgejänese toimetamised neljapäeval

Sisu

 

Valgejänes       Lepus timidus

 

Võrdluseks halljänestele arutleme veidi väiksemate valgejäneste teemal, keda lagedatel kultuurmaastikel ei kohta.

Valgejäneste elupaigaks sobivad metsad, eelistatult kuuse alusmetsaga segametsad, aga ka soo- ning rabaservade metsad. Saartel ja Lääne-Eestis kadastikud.

Videol näeme valgejänest suvekarvas sest aeganõudev karvavahetus algas juba märtsi lõpus, kui valge talvekasukas hakkas tasapisi muutuma. Pea on ümaram, kõrvad, jalad ja saba lühemad, kui halljänesel.

Valgejäneste kõrvalestad on aasta läbi tumedate tippudega ja väike saba valge.

Suvekarvas valgejäneste pea, selg, küljed ja jäsemete välisküljed on nüüd pruunikashallid, ülejäänud kehaosadel helehall karvkate.

Valgejäneste kodupiirkonna suurus oleneb toidutaimede olemasolust ja veidi kogukamate isasloomade liikumisala peab samuti suurem olema sest tegu on üksikeluviisiliste loomadega ja seltsitakse emasloomade inneldes ning siis võivad hämarikus tegutsejad liikuda ringi ka päevasel ajal.

Lähiajal peaks iseseisvuma ka valgejäneste kevadise pesakonna pojad ja täiskasvanud valgejäneste jooksuaeg kestab veel juunikuu alul.

Vaenlaseid on metsajänestel palju ja tõved ning parasiidid kimbutavad just noorloomi sarnaselt halljänestele. Suremus jääb samuti sarnasesse suurusjärku.

Valgejänes

Valgejänes ( www.loodusemees.ee )

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.