Linnupesad - laulurästas (video)

Postitas Looduskalender - K, 26.05.2021 - 13.37
Autorid

Illustreeriv materjal LK team

Image
Laulurästa pesa
Sisu

Laulurästa pesa

 

Laulurästas       Turdus philomelos

 

Meie väiksemaid rästaid kutsuti muiste võltsööbikuteks ja kuni pesitsuskaaslasega kohtumiseni laulavad isaslinnud ilusa ilmadega isegi öösel.

Pesa ehitatakse peenetest oksaraagudest ja samblikest ning selleks kulub umbes kolm päeva. Pesa sisemus näeb haruldaselt kena kausikujuline välja ja segamini ajada teiste lindude pesadega pole võimalik, selleks kulub emaslinnul veel paar päeva. Pesa rajatakse mõne puu tüvelähedasele oksale (sageli kuusele, mis kaitseb pesa nii vihma, päikesekiirte, kui tuule eest). Osa vanalinde pesitseb suve jooksul veel teist korda.

Miks rajatakse pesitsemiseks veel suvel uus pesa?

Uus pesa on alguses puhas ja ilma parasiitideta, mis nii koorunud poegi, kui emaslindu, kes enamuse aja pesal viibib kiusavad.

Mune võib pesa olla neli kuni kuus ja nad on kuldnoka munadest tumedamat sinist värvi ning kaetud mustade täppidega. Emaslind alustab haudumist juba enne viimaste munade munemist ja isaslind haudumises ei osale, kuid toidab emaslindu hoolsalt nii vihmausside, kui tigudega, kelle kodasid purustada oskab. Inimese pesale lähenedes lahkuvad laulurästad sel ajal vaikselt ja tähelepandamatult.

Pojad kooruvad paari päeva vältel kahe nädala möödudes , vahel mõni päev varem.

Sel ajal muutub täielikult vanalindude käitumine: pesa lähedusse sattunud inimest rünnatakse raevukalt ja vahel koguni pommitatakse väljaheidetega.

Koorumise aegu soendab poegi emaslind, hiljem mõlemad vanalinnud. Poegi toidab innukamalt isaslind ja poegade pesaelu kestab umbes kaks nädalat. Laulurästaste pesa poleks sel ajal mõtet vaatama minna sest lennuoskuseta pojad võivad lihtsalt pesast välja hüpata…

Pesast lahkunud poegade eest hoolitsevad vanalinnud vast kümmekond päeva ja selle pagasiga peavad noored laulurästad edaspidises elus hakkama saama.

Laulurästastest linnulauluraadios: LINK

Laulurästaste vaatlused: LINK

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.