Tutt-tihane Parus cristatus
Tutt-tihastest paigalinde tunneme ja teame talviselt toidulaualt, aga tegu on männimetsade liigiga, keda me isegi suvises metsas harva märkame. Pesitsejaid võiks olla ümmarguselt sada tuhat paari, aga viimase kümnekonna aastaga on arvukus vähenenud. Meie saartel tutt-tihased ei pesitse, kui mõned juhupesitsemised Saaremaal välja arvata.
Välimust me kirjeldama täna ei hakka sest vanalindude välimus on talvise veebikaamera vahendusel huvilistele tuttav ja sugusid sulestiku järgi eristada ei ole vaatlusel võimalik. Linnuhuviline teab, et pikemal jälgimisel võime siiski tuvastada, et laulab ainult isaslind.
Tutt-tihased pesitsevad väga vara teiste tihastega võrreldes ehk alustatakse juba aprilli teises pooles. Pojad iseseisvusid juunikuu esimeses pooles. Harva, kui vanalinnud suve jooksul teist korda pesitsevad. Niisiis jäävad perekonnad oma territooriumile koos tegutsema.
Tegu on okasmetsa kahjurite hävitajatega ja seetõttu oleks linnusõprade poolt kena, kui pesakaste ka metsadesse viidaks sest tutt-tihased võtavad need meelsasti omaks.
Tutt-tihased häälitsevad teistest tihastest tagasihoidlikumalt.
Tutt-tihane (10:00, 06.07 Otepää)
Laul on selline sidistav, kus kuuleme sekka kutsehüüde.
Tutt-tihase elupaik
Tutt-tihaste vaatlused: LINK