Tontsurud jõudsid Eestisse

Postitas Looduskalender - N, 16.09.2021 - 09.09
Autorid

Pildistas ja kirjutas Aare Lindt, Eesti loodusmuuseum

Image
Tontsurud
Sisu

 

Tontsuru        Acherontia atropos

 

Tontsurud elavad Euroopa lõunaosas ja Aafrikas. Meile sattuvad nad harva, aga kui see juhtub tänu soodsatele lõunatuultele juunikuus, siis võib mõni emasliblikas muneda kartulipealsetele kümneid mune. Sel aastal täpselt nii juhtuski.

Juuli keskel läks Järvamaa talupidaja Anu Kull oma kartulipõllule, et korjata kartulimardikaid. Üllatus oli suur, kui ta nägi mitut suurt röövikut, kes õgisid aplalt kartulipealseid.

Juuli keskel läks Järvamaa talupidaja Anu Kull oma kartulipõllule, et korjata kartulimardikaid. Üllatus oli suur, kui ta nägi mitut suurt röövikut, kes õgisid aplalt kartulipealseid. Algul arvas ta, et kliima soojenemisega on saabunud uus kahjur. Interneti kaudu õnnestus Anul tulnukas ära määrata ­- ilus värvikirev õgard osutus tontsuru vastseks. Kokku leidis ta röövikuid ligi poolsada.

Kui ma juuli lõpus Anult viimase rööviku sain, hakkas ta juba värvi muutma ja järgmisel päeval pugeski kiirustades pinnasesse nukkuma.

Kui ma juuli lõpus Anult viimase rööviku sain, hakkas ta juba värvi muutma ja järgmisel päeval pugeski kiirustades pinnasesse nukkuma. Viis nädalat hiljem koorus toasoojuses ilus isane tontsuru, kes häirimisel püüdis mind hirmutada hiire kombel piiksudes ja kummaliste liigutustega kollasetriibulist tagakeha ning tagumisi tiibu paljastades.

See tontsuru jõuab Eesti Loodusmuuseumi liblikakogusse tõendusmaterjalina nii erakordsest sündmusest.

See tontsuru jõuab Eesti Loodusmuuseumi liblikakogusse tõendusmaterjalina nii erakordsest sündmusest.

Võimalik, et tontsurusid rändas meile rohkem ja praegu kartuleid võttes võib nukkunud liblikaid pinnasest veelgi leida. Sellest võiks teatada Eesti Loodusmuuseumi aadressil:

aare.lindt@loodusmuuseum.ee

Tontsurud tegutsevad öösiti. Liblikad käivad toitumas mesitarudes, kus oma paari sentimeetri pikkuse imilondiga saavad kiirelt kõhu mett täis.

Meie talve liblikad kahjuks üle ei ela.    

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.