Täna jõudsid hundimündid ringlusse

Postitas Aasta Loom - K, 20.10.2021 - 20.54
Avapilt
Sisu

Täna lasi Eesti Pank ringlusse miljon Eesti rahvusloomale pühendatud 2eurost münti, mille peal on põlise kuusemetsa taustal uluv hunt. „Hunt on esimene loom, keda kujutatakse Eesti mündil,“ ütles Eesti Panga president Madis Müller avakõnes.  

 

2018. aastal valiti susi rahvusloomaks, kuna hundil on eestlaste kui metsarahva elus olnud oluline roll nii minevikus kui olevikus. Susi sümboliseerib looduse tervikut ja tuletab meelde, et saaklooma kõrval on looduses koht ka kiskjal. 

 

hundimünt

 

Rahvuslooma ümarlaua nimel sõna võtnud Hanno Zingel meenutas, et vaidlusi, millal, kuidas ja kas hunti rahvusloomaks valida, peeti juba alates aastast 2012 ning tänu lambakasvatajate ja teiste huvigruppide nõusolekule see lõpuks ka õnnestus. Võib öelda, et rahvusloomaks kuulutamisest saati on kolme ja poole aastaga hunt populaarsust kogunud, millest annab tunnistust näiteks avalikkuses kaasaelamine Narva jõe ületanud „pruudiotsingul“ hundiisandale või ka näiteks reoveebasseinist päästetud hundile. Ehkki konfliktid karjakasvatuses pole kaugeltki lõppenud ning hundi rahvusloomaks valimise peaeesmärke –  leevendada huvigruppide tülisid olulisel määral – on veel saavutamata, on selle nimel töö käimas.

 

rahvuslooma ümarlauda

Eesti Pank tänas Rahvuslooma ümarlauda ning hundi rahvusloomaks valimise idee algatajaid ja käivitajaid.
Foto: Eesti Pank

Rahvuslooma ümarlaua liikmel Laura Kiirojal oli au kirjutada tekst täna ringlusse lastud mündi meenekaardile. Kaardilt loeme:

„Plautuse väljendit homo homini lupus est (inimene on inimesele hunt) on kuulnud ilmselt kõik. Enamik aga ei tea, et tegu on ühe kõige ekslikuma vanasõnaga. Selle väljendiga peetakse hundi ja inimese ühisosaks ligimeseviha. Tegelikkuses oleks ligimesearmastus aga hulga täpsem. Hundikari on loomariigis koostöö, lojaalsuse ja üksteise hoidmise võrdkuju. Ega peeta hundist põlvnevat koera ilmaasjata inimese ustavaimaks sõbraks.

 

Sotsiaalselt on hunt meiega väga sarnane. Mõlemad vanemad toidavad ja kaitsevad järglasi täiskasvanuks saamiseni. Hundiisa loomust on sageli vääriti mõistetud. Igal võimalusel võimu demonstreeriva türanni asemel iseloomustab edukat juhtlooma vaikne enesekindlus. Ta sisendab karjaliikmetesse rahu ning tagab head suhted. Nagu inimestelgi, on koostöö tugeva ja terve karja aluseks.

 

Susi on eestlaste rahvapärimuses loomade seas ülekaalukalt esiplaanil. Seda kinnitavad nii üle 500 hallivatimeest tähistava eufemismi kui ka tõsiasi, et kalendris on soekuuks nimetatud nii jaanuari kui ka veebruari. Metsahalli silmamise ja ulgumise järgi oskas vanarahvas ennustada ning metsakutsule omistati õnnetoovaid ja kaitsvaid omadusi."

 

 

 

Helen Arusoo

 

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.