Samblikutants pani punkti 1101 samblikuvaatlust toonud harrastusteaduse algatusele

Postitas Looduskalender - R, 03.12.2021 - 11.11
Autorid

Silvia Lotman, ELF annab teada kordaläinud ettevõtmisest

Foto Arne Ader

Peen narmassamblik

Peen narmassamblik ( www.loodusemees.ee )

Sisu

Ehk mäletate, et pool aastat tagasi kutsusin siin üles samblikke vaatlema?

Mul on täna rõõm teada anda, et meie algatus leidis väga sooja vastuvõtu ja saime mitmeid harrastusteadlasi kaasatud ja hulga põnevaid andmeid samblikke moodustavate seente levikust meie metsades.

Kuigi teaduslikul kujul andmetest järelduste tegemine võtab veel aega, on nüüd esialgne ülevaade tulemustest teie ees. Loodetavasti saame teid ühe veidi pikema kokkuvõttega kostitada lähiajal ka ajakirjas Eesti Loodus.

Lisaks kogutud andmetele on meie algatuse üheks püsivaks tulemuseks see, et valmis hulk samblike teemalist videomaterjali, mis võiks huvitav olla väga erineva suunitlusega inimestele.

Täna avalikustasime koos Tähtvere tantsukeskusega nende poolt kokku pandud tantsu "Samblike süles", mida saate vaadata: 

Septembris aga laadisime üles täies pikkuses Tiina Randlase loengu Eesti samblikest ja nende uurimisest: 

Samblikke moodustavate seente liikidest on video kujul eestikeelsed tutvustused olemas kopsusamblikul, kilpsamblikel, haava-tardsamblikul ja jahu-hallsamblikul: LINK

… ning tänu Osooni võtterühmale sai Piret Lõhmus tutvustada sel sügisel lisaks ka harilikku poorsamblikku: LINK

Kuigi uusi vaatlusi me enam ei kogu, jääb koostatud materjal uurimiseks ja õppimiseks huvilistele vaadatavaks veebilehel ja eriti soovitan uurida galeriid, kus suve ja sügise jooksul laekunud vaatlusi on uurijad kommenteerinud:

www.samblikud.ee

Tänan südamest kõiki, kes kaasa mõtlesid ja aitasid. Eriti Piret Lõhmust ja Polina Degtjarenkot meiega koos kogu selle aja kaasas olemise ja tohutu panuse eest! Suur tänu Kertu Hool ja Mariliis Haljasorg, et te avalikku kommunikatsiooni eest vedasite! Tegime koos samblikud Eestis kindlasti palju kuulsamaks, aga eks sellega koos on vast tõusnud ka kõigile lihhenoloogidele suunatud huviliste küsimuste arv, tänan kõiki lihhenolooge, kes on valmis olnud vastama neile pärimistele nii sotsiaalmeedias kui mujal. Tänan Tiina Randlast, Andres Saagi ja Kristiina Marki kaasa löömise eest!

Tänan disainibürood Velvet, filmimehi Ants Tammikut ja Indrek Kangrot. Tänan Maarja Pruulit ja Tähtvere tantsukeskuse koreograafie-tantsijaid. Tänan kogu ELFi peret ja Tartu ülikooli meie algatusele kaasa elamise ja toetamise eest. Ning muidugi rahastajaid Euroopa komisjoni LIFE programmi, KIKi ja Sigrid Rausingu fondi. 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.