Tekst: Laura Kiiroja
Video: Team 399 https://www.facebook.com/
Ja ennäe, ei ulugi susi kuu suunas! Arvamus, et hundid uluvad vaid kuu poole, on üks levinumaid võsavillemitega seotud müüte. Tõesti, öise tähistaeva taustal täiskuu poole ulguvast hundist oleks raske midagi ilusamat ja müstilisemat metsiku looduse sümboliseerimiseks välja mõelda. Eks hundid uluvad kindlasti ka täiskuu paistel. Nii nagu nad uluvad noorkuu ja vanakuu paistel, päikselise või pilvise ilmaga, hommikul või õhtul… Metsakoerte ulgumine ei sõltu kuufaasist ega kellaajast.
Ulgumine on võsavillemite jaoks vahend kaugdistantsil suhtlemiseks. Seejuures suheldakse nii oma karjaliikmetega kui võõraste huntidega. Isegi teiste koerlastega! Lisaks kellaajale, ilmale ja sõnumi vastuvõtjale võib ka ulguja emotsionaalne seisund erineda. Ulutakse nii leinas kui elevuses ning need helid kõlavad väga erinevalt.
Ulgumisel on erinevaid funktsioone. Näiteks sünnikarjast lahkunud üksik hunt ulub selleks, et kontakti saada teise üksiku hundihingega, kes talle kaaslaseks võiks tulla ja kellega koos oma pere luua. Kui hundikarja liikmed on päeva jooksul laiali pudenenud, siis ulutakse selleks, et kari uuesti kokku saada. Hundikari ulub sageli ka kooris - see aitab omavahelisi suhteid tugevana hoida ja karja ühiselt tegutsemisele mobiliseerida. Ka näiteks tervituskäitumisega kaasnev elevus lõpeb sageli kooris ulgumisega. Üheskoos ulutakse ka territooriumi kaitseks - tuletamaks teistele karjadele meelde, et siinne territoorium on juba hõivatud ning konflikti vältimiseks tasuks heaga eemale hoida.
Kriimsilmadel on territoriaalseks ulgumiseks ka üks trikk: nn Beau Geste efekt! Seda efekti võib selgitada kui kooris ulgumist varieeruvatel toonidel, mistõttu jääb mulje, justkui oleks karjas liikmeid rohkem. Nii võivad 3 “nigelast viisipidajast” hunti jätta mulje, justkui oleks tegu 10 hundiga. Muuseas koiotid ja šaakalid on Beau Geste efekti kasutamises eriti osavad! Nemad lisavad oma laulu haugatusi, kriiskeid ja vaat et joodeldusigi. See tuleb neile huntide eest kaitseks kõvasti kasuks. Kui susi kohtab kaht või kolme šaakalit, pole tal neile tuule alla tegemisega mingit probleemi. Kümne šaakaliga tüli norimise eel mõtleks ta aga pisut järele.
Teadmata selle video tausta, võib vaid öelda, et tegu on noore hundiga Yellowstone’i rahvuspargis. (Pole tal ju näos veel ühtegi halli karva. Põhja-Ameerika hallhuntide seas on must kasukas üsna sage nähtus, kuid vanusega lisandub nende kasukasse ja eriti just koonule kõvasti halli.) Ilmselt on siinne kutsikaohtu võsavillem parasjagu oma karjaliikmeid hüüdmas.
Et teilgi kogu pere pühadeks kokku saaks hüütud. Helgeid ja valgeid jõulupühi kõigile!