Hundifilmid lastele

Postitas Aasta Loom - P, 16.01.2022 - 08.56
Avapilt
Sisu

Tekst: Laura Kiiroja

 

Kasvatada last, kes hunti hirmutavaks ja kurjaks ei pea, on vanematele keeruline ülesanne. Tundub, et igas Disney multikas (“Lumekuningannast” “Kaunitari ja koletiseni”) ning igas muinasjutus (“Punamütsikesest” “Kolme põrsakeseni”) on hunt peamine ohuallikas, kes mitte ainult pole koletu kuri, vaid tal on ka kange isu just nende kõige paremate tegelaste järele. Õpetada lapsele, et hunt ei ole tegelikult halb, on justkui tuuleveskitega võitlemine.

 

Hirmus kihk on kirjutada tuntud muinasjuttudele alternatiive, kus hunt ei sümboliseeriks kõike kurja siin ilma peal, vaid oleks lausa positiivne tegelane. Detsembris Tartu Loodusmajas peetud hundiloengul sai küsitud, kas keegi teab mõnda multikat või muinaslugu, kus hunt oleks hea elukas. Üks kena kuulaja saatis hiljem meile lingi 1984. aastast pärit vene multikale “Hunt ja vasikas”. Tundub, et ka sel ajal oli kriimsilma suhtes teisitimõtlejaid.

On olemas veel näiteks jaapani multikad: Hayao Miyzaki "Printsess Mononoke" (1997), kus huntidel on tähtis roll ning Mamoru Hosoda "Hundilapsed" (2012, "Wolf Children"), mis räägib libahundi päritolu lastest). Kindlasti ei tohiks unustada ka filmi "Alfa" (2018, "Alpha"), mis läbi fantaasiavormi suudab anda edasi anda tõese loo hundi ja inimese sõpruse algusest - ehk kuidas me saime endale truu sõbra koera - ikka tänu hundile.

Kindlasti on kusagil toredaid hundilugusid veel. Siinkohal kutsuksime teid üles meile märku andma, kui teil tuleb meelde mõni toreda võsavillemiga lastele mõeldud lugu või film. Oleks hää need kokku koguda ja lapsevanematele soovitada. Ei tea küll, kas need Disney filmidega suudavad konkureerida, aga vähemalt on sutsu suurem võimalus kasvatada tulevasi sugupõlvi meie ökosüsteemi tugiliiki vääriliselt hindama ja rahvuslooma austama.

 

Põnevaid filme:

"Hunt ja vasikas": 

https://www.youtube.com/watch?v=yyGx9lJYyhM

"Printsess Mononoke", tasu eest:

https://www.netflix.com/ee/title/28630857?source=35

"Hundilapsed" (filmi vaadates peab valima inglisekeelseteks subtiitriteks: Japanese -  Subtitles - AnimeNow):

https://9anime.vc/watch/wolf-children-51?ep=57918

"Alfa" on saadaval Google Play`s.

 

Kui tuleb veel midagi meelde, palun andke meile FB lehe kaudu teada:  

 

OLEREX TOETAB
RAHVUSLOOMA KODULEHTE.


Olerex logo

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.