Palun arvesta aiatööde tegemisel lindudega

Postitas Looduskalender - N, 05.05.2022 - 17.17
Autorid

EOÜ aialinnupäevik

Pildistas Andres Tennus

Image
pesa
Sisu

Juba on täitunud kaks kuud aialinnupäevikute pidamist. Hetkel on vaatlemise all 365 aeda, kus pea 600 linnuvaatlejat on juba kogunud tuhandeid loodusvaatlusi.

Aprillis jõudsid meile paljud rändlinnud, puhkesid õide taimed ja muutusid aktiivseks esimesed putukad.

Aiatöid tehes tasub nüüd tähelepanelik olla, sest hekkide, põõsaste ja puude otsas võivad juba pesitseda rästad ja rohevindid. Risuhunnikutes tunneb end mugavalt käblik, puuriidas punarind või linavästrik. Aedades pesitsevaid linde on palju ning nad hindavad praegu üle kõige vaikust ja rahu.

Oksi lõigates, hekki pügades, lehti riisudes ja muid aiatöid tehes tekivad märkamatult risuhunnikud, mis meelitavad neisse pesa punuma mitmeid linde ja muid loomi. Kui oksa- ja lehehunnikust saab enne selle põletamist kellegi kodu, jäta lõke süütamata ja risuhunnik rahule. Seal võivad sirguda linnupojad või toimetada siilipere jaanipäevani või kauemgi.

Enam üles pandud pesakaste puhastada ei tasu, kuid kui sa pesakaste veel paigaldanud ei ole, tasub seda teha targalt. Eesti Ornitoloogiaühing on koostanud põhjaliku juhendi, mida pesakasti valmistamisel ja üles seadmisel silmas pidada.

Kevadine looduse tärkamine on vaatemäng, mille jälgimine pakub südamerahu ja rõõmu. Kui sulle aialinnuvaatlus meeldib, innusta ka tuttavaid oma aia kohta päevikut pidama. Praegu on selleks hea hetk!

Julgustan küsima määramisabi, kui ise hätta jääd või kindel ei ole. Saada vaatlusest kirjeldus, foto või heliklipp aadressile: aed@eoy.ee

Põnevaid kohtumisi!

Art Villem Adojaan
Suvise aialinnupäeviku 2022 koordinaator

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.