Hapukurgihooaeg

Postitas Looduskalender - T, 26.07.2022 - 08.08
Autorid

Koostasid Jaanus Aua ja Jaanus Elts. EOÜ aasta linnu meeskond

Sisu

Meie viimase blogipostituse tegemisest on päris mitu liitrit vett merre voolanud. Kuigi on kesksuvi, on looduses juba sügise hõngu, alates ritsikate siristamisest, öösorride rände algamisest kuni metsamarjade valmimiseni. Samas ei ole paljud linnud enda pesitsemisega veel kaugeltki ühele poole saanud. Nii nagu Kihnu lähedal Umalaiul askeldab kümmekond tutt-tiirupaari alles munapesade juures, leidub ka meie metsades metskurvitsa emaslinde, kellel haudumine veel poole peal.

Tähelepanelik silm võib veel juuli lõpuski metsavarjus mõne pesal istuva metskurvitsa emaslinnu leida.

Tähelepanelik silm võib veel juuli lõpuski metsavarjus mõne pesal istuva metskurvitsa emaslinnu leida. / Foto: Jaanus Aua.

Meie kolm kangelast – Parika Boeing, Kuhjavere Cessna ja Tindimurru Concorde – tiksuvad vaikselt ja varjatult enda nepiasju ajades. Kui Boeing tegutseb jätkuvalt uusi piirkondi kombates Põltsamaa ümbruses, siis Concorde on truuks jäänud oma suvisele territooriumile, kus ta jagab eluruumi kunagisel, looduslikule taastumisele jäänud raiesmikul koos põtradega. Kuigi metskurvitsatele meeldib toidupoolist otsides sorida väljaheidetes, siis antud juhul niisugusest sümbiootilisest kooselust märke ei ole – ilmselt on põdrapabulate veeretamine siiski üsna tarbetu tegevus.

Boeing'u huvi uute alade avastamise vastu pole vaibunud.

Boeing'u huvi uute alade avastamise vastu pole vaibunud. / Foto: Jaanus Elts.

Cessna aga vaikib. Ehk siis tegelikult vaikib talle paigaldatud saatja, mis nüri järjekindlusega keeldub endast elumärke andmast. On ju tehnikaajastu! Samas aga – asju juhtub ka palju paremates perekondades…

Juba juuli lõpus – augusti algul tärkab metskurvitsates pisitasa huvi külastada öötundidel heina- ja karjamaid. Kas niisuguse ahvatlusega lähevad kaasa ka meie kolm kangelast, selgub peagi. Samas ei saa ka veel välistada võimalikule suvirändele asumist…

Ja niisugune saigi siis meie kesksuvise hapukurgihooaja ülevaade.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.