VIDEO: Alutaguse karupere toimetamas

Postitas Looduskalender - N, 15.09.2022 - 17.05
Autorid

Rajakaamera Natourest

Image
Emakaru „suurpere“ nelja pojaga
Sisu

Emakaru „suurpere“ nelja pojaga

 

Pruunkaru ehk karu        Ursus arctos

 

Aastavahetuse paiku kas veidi enne või pärast tõid emaskarud ilmale oma pojad. Kõige sagedamini on karupoegi kaks. Selline suurpere pole just kuigi sagedane nähtus ja viis poega emaskarul on suisa haruldane juhtum.

Karupoegade sünnikaal võib kõikuda päris oluliselt jäädes keskeltläbi kolmesaja grammi ringi, kuid mida suurem on pesakonnas seda kergemad ka uued ilmakodanikud.

Aprillikuu alul oli Alutagusel piisavalt lund ja tegutsemas märgati isasloomi. Emakarud koos talvel sündinud poegadega jäävad hilisemateks talvituspesast lahkujateks mis jääb aprillikuu lõpupäevadele, kui lumi juba enamuses sulanud ehk sinililled peaksid juba õitsema. Emakarul on selleks ajaks juba kolme kuni viie kilosteks sirgunud poegadega kergem liikuda.

Millest siis toitutakse?

Esimene kuu looduses liikumisega harjuvaid karupoegi toidab emasloom muidugi piimaga, aga viienda elukuu lõpuks karupojad võõrutatakse juba imemisest. Perekond liigub ringi ja esimesed vitamiinirikkad jõhvikaid käiakse soode servaaladel otsimas. Kui teele jääb mõni kuklasepesa pööratakse see pahupidi. Kevad areneb kiiresti ja taimne toit muutub oluliseks: naat, võililled, seaohakas, harakputk…

Kui kohatakse isakaru kes on karupoegadele ohtlik põgenetakse lihtsalt puu otsa kuhu raske isasloom järgi ronima ei hakka.

Suvi on metsamarjade aeg: metsmaasikad, mustikad, vaarikad, pohlad, aga vahel jääb teele mõni sipelgapesa, pisiimetajad, teod, kimalasepesad…

Sügise poole tuleb juba tugevamalt toituda ja sel ajal ammutatakse energiat suures enamuses süsivesikute rikastest taimedest: käiakse teraviljapõldudel (kui targad vanaloomad ilmuvad sinna õhtuhämaras, siis pea paariaastased iseseisvat elu alustanud noorloomad võivad põldu tulla juba valges). Maitsva toidunoosi saab mahajäetud puuviljaaedadest. Hoolsate mesinike tarudele karud lähedale ei pääse.

Videos toimetavad karupojad võiksid kaaluda juba kolmekümmend viis kuni nelikümmend kilo. Suurena paistab ka emasloom, kelle kaal võiks olla pea sada viiskümmend kilo, aga nuumaeg kestab veel.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.