Uuring: kas inimestele meeldib rohkem looduslik või hooldatud mets?

Sisu

graafik

 

Tekst: Laura Kiiroja
Graafika: https://www.nature.com/articles/s41598-022-17862-0

 

Möödunud kuul avaldati Poola ja Norra koostöös läbiviidud teadustöö tulemused. Uuriti inimeste eelistusi metsa külastamisel. Selgus tugev seos kahe metsatüübi eelistajate seas: need, kellele meeldivad hooldatud metsad (mis on vanast kõdunevast taimestikust puhastatud) eelistavad ka ohutuid metsi, kus puuduvad suurkiskjad. Samas need, kes sooviksid metsa külastades kogeda metsikut loodust (koos paljudele liikidele eluks hädavajaliku kõduneva taimestikuga), eelistavad ka võimalust puutuda kokku suurkiskjate või nende elujälgedega.


Ökosüsteemi õnneks osutus mõlema riigi puhul enamiku hääleks metsiku looduse eelistamine. Kaks kolmandikku inimestest hääletas metsiku looduse poolt - Poolas (68%) ja Norras (66%) vastanutest. Kummaski riigis küsitleti üle tuhande metsakülastaja.

 

Seejuures on aga märkimisväärne, et puhastatud ja ohutu metsa eelistajate tunded on tugevamad kui metsiku looduse eelistajatel. Seda eriti Norras. Juuresolev graafik ilmestab, kui kaugele on inimesed nõus sõitma selleks, et külastada enda eelistatud metsa. Hall värv esindab neid, kes soovivad külastada ilma suurkiskjateta loodust ning roheline värv neid, kes tahaksid minna metsa, kus elavad suurkiskjad. Nagu näha on halli värvi grupp nõus suurkiskjate (eriti karude ja huntide) vältimiseks oluliselt kaugemale sõitma, kui roheline grupp nendega kokkupuutumiseks või nende märkide nägemiseks.

 

Uuringu tulemused näitavad, et suurkiskjatel on ökosüsteemis oluline roll mitte ainult bioloogilisest, vaid ka sotsiaalsest perspektiivist vaadatuna.


Teadusartikkel on ligipääsetav siin: https://www.nature.com/articles/s41598-022-17862-0

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.