Luigeteemaline konverents, perepäev ja lohede lennutamine

Postitas Looduskalender - P, 09.10.2016 - 12.40
Autorid

Ornitoloogiaühing annab teada

 

 

Sisu

Inglanna Sacha Dench lendab tiibvarjuga mööda väikeluikede 7500 km pikkust rändeteed nende Venemaa pesitsusalalt talvistuskohta Inglismaale, et juhtida tähelepanu selle kauni linnuliigi olukorrale ja kaitse vajadusele. Väikeluige arvukus on viimase kahekümne aastaga ligi poole võrra vähenenud. Meilt läbirändava alamliigi populatsioon on praegu  umbes 18000 isendit.  Sacha alustas oma lendu 19. septembril Petsora jõe deltast. Oma teekonnal teeb ta koos tugimeekonnaga peatusi riikides, kus on väikeluikedele olulised peatusalad. Eestisse plaanib ta jõuda oktoobri keskel. Sacha kohtub siin kohalike kogukondadega ja räägib väikeluikede kaitsest. Ta liigub marsruudil Luhamaa-Tartu-Põltsamaa-Türi-Rapla-Haeska-Lihula-Pärnu-Häädemeeste-Ikla. Eesti keskne üritus toimub 10. oktoobril Tartus.

Esmaspäeval, 10. oktoobril toimub Tartus Eesti Maaülikooli metsamajas (Kreutzwaldi 5) ja selle esisel platsil luigekonverents ning perepäev.

Kell 11 algaval konverentsil räägivad Eesti ja väliseksperdid luikede olukorrast, ohtudest ja kaitsest ning toimub arutelu.

Kell 15 algaval perepäeval saab meisterdada, teha näomaalinguid, osaleda mälumängus, tutvustatakse tiibvarje jm. Päeva lõpetab suur luigeteemaliste tuulelohede lennutamine, kus üritatakse püstitada maailmarekordit. Kõik on oodatud osalema oma lohega, kuid selle saab meisterdada ka kohapeal juhendajate käe all. Nii konverentsile kui ka perepäevale on oodatud kõik huvilised, üritus on tasuta. Ürituse kava jm info on veebilehelt: LINK

Selle luigepäevaga tähistatakse rahvusvahelist ettevõtmist Flight of the Swans, millega pööratakse tähelepanu peamiselt väikeluige, aga ka teiste arktiliste veelindude olukorrale ja kaitse vajadusele. 19. septembril tõusis inglanna Sacha Dench oma tiibvarjuga õhku Venemaal Petšora jõe deltas, et lennata üle 7500 km mööda väikeluikede rändeteed nende talvitusalale Inglismaal. Oma teekonnal läbib ta üksteist riiki, kus teeb koos saatemeeskonnaga  peatusi, kohtub kohalike kogukondadega ning uurib, miks on väikeluige arvukus kahekümne aastaga ligi poole võrra vähenenud. Eestisse plaanib Sacha jõuda oktoobri keskpaigas ning liigub siin marsruudil Luhamaa-Tartu-Rapla-Haeska-Lihula-Pärnu-Häädemeeste.

Ettevõtmist toetavad nimekad uurijad ja näitlejad nagu Judi Dench, Ranulph Fiennes, David Attenborough, Kate Humble, Pen Hadow ja Ann Daniels. 

Luikede lennu Eesti patroon on Jaan Tätte, kes ütles: „Luik oma ilus, suuruses ja hapruses on minu jaoks kogu elava looduse sümboliks. Kui peaksime kuulma viimase luige kluugutust, ei ole kaugel ka viimase inimese appikarje. Meie vōimuses on seda hetke edasi lükata.“

Flight of the Swans Eesti üritusi toetavad ja korraldavad Eesti Maaülikool, Eesti Ornitoloogiaühing, Keskkonnaamet, Tartu Loodusmaja, Eesti Tiibvarjuspordi Liit, Silberauto, Kollamaa puhkemaja, Tuulingu puhkemaja jt.

Flight of the Swans ekspeditsiooni kohta lähemalt: LINK

 

Fotod ja videod: LINK

 

Lisateave: Leho Luigujõe, leho.luigujoe@gmail.com, 507 9713.

Info lohelennutamise kohta: Urmas Abel, urmasbl@gmail.com, 5666 0628.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.