Filmiõhtu "Euroopa metsik süda - iidse metsa tagasitulek"

Postitas Looduskalender - P, 29.01.2023 - 12.12
Autorid

ELF kutsub osalema

Sisu

Näitame filmi ingliskeelset versiooni eestikeelsete subtiirtega. Filmiõhtu sissepääs on kõigile prii. Ootame metsahuvilisi Ülemiste keskuse Apollo kinno.

Huvilistel palume kindlasti filmiõhtule registreerida meie FB lehel hiljemalt 30.01 või kuni kohti jagub: LINK

„ Euroopa metsik süda – iidse metsa tagasitulek” (Der Wilde Wald, 2021, režissöör Lisa Eder) kommenteerib kohapeal bioloog Urmas Tartes.

Filmi tutvustus

Läbimatud tihnikud, põõsastikus ringi uitavad ilvesed ning kõdunenud puutüvedes elutsevad lugematud mardikad. Keset tihedalt asustatud Euroopat on loodusele antud võimalus oma elupaik tagasi nõuda.

Baieri metsa rahvuspargist on saanud ülemaailmselt teedrajav näidisprojekt: inimene ei sekku looduse toimimisse. Pargis järgitakse filosoofiat "Lase loodusel olla loodus". See ainulaadne eksperiment tekitas esialgu elanikkonna seas tugevat vastupanu. Tulemus aga hämmastab tänaseni. Endistest majandusmetsadest areneb aegamööda loodusmets, ainulaadne ökosüsteem ja bioloogilise mitmekesisuse pelgupaik.

Miks on inimestel nii raske loobuda looduse kujundamisest ja ära kasutamisest ning võtta selle asemel sujuvalt imestava vaatleja roll?

Mis põhjustel vajame rohkem metsikut loodust?

Ja mida me saame sellest ainulaadsest näitest õppida, et säilitada kliimamuutuse tingimustes metsad ka tulevaste põlvkondade jaoks?

Oma arvamuse neis küsimustes avaldab Jane Goodall, käitumisteadlane ja ÜRO rahusaadik, samuti teevad seda kohalikud elanikud ja teadlased, kes on selles erilises rahvuspargis sagedased külalised.  

“Euroopa metsik süda - iidse metsa tagasitulek” on enamat kui tiheda õhustikuga loodusfilm ja sensuaalne rännak läbi metsa ökosüsteemi. Film võtab seisukoha aktuaalsetes küsimustes ning näitab muljetavaldavate piltide kaudu, et inimese ja puutumatu, metsiku looduse ühiselu on võimalik.

Käsitletavad teemad on päevakajalised ka Eestis, kus on alles jäänud vaid vähesed loodus- ja põlismetsade killud ning kliimamuutuse ja intensiivse metsanduse mõju võib märgata pea kõikjal üle Eesti. Näiteks on ka siin nagu ka Saksamaal üha laialdasemalt levimas kuuse-kooreürask.

Filmiõhtu juhatab sisse 1. veebruaril kl 10.00–17.10 toimuvale konverentsile „Mets tahab vanaks elada – elustikust, kliimast ja inimesest“ Tallinna Ülikooli konverentsikeskuse Maximum saalis (Narva mnt 29) ja veebiülekande vahendusel mida saame jälgida. 

 

Kino külastajatel on võimalus ka viimast korda heita pilk 2022. aasta looma foto- ja maalinäitusele „Karul kõned kavalad“, mis avati Ülemiste keskuses sügisel ja kolitakse filmiõhtuks täies mahus kino ruumidesse.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.