41. NÄDAL 10.10.2016.-16.10.2016. Jõgeva ümbruses

Postitas Looduskalender - T, 18.10.2016 - 05.05
Autorid

Ülevaate koostasid ning pildistasid Laine ja Vello Keppart

Image
Sügismaastik
Sisu

Sügismaastik

Ilm muutus külmaks. Keskmine õhutemperatuur püsis kogu nädala vältel viiest kraadist madalamana, mis näitas, et taimede (rohu) kasv lõppes.

Teisipäeva ja kolmapäeva vahelisel ööl esines siin kandis tugev öökülm — õhus -2,9 °C, maapinna lähedal mullal -4 °C, rohul -8 °C. Kuigi maapinna lähedal on olnud käesoleval sügisel öökülma Jõgeval juba korduvalt, polnud õhus seni veel külmakraade esinenud. (Keskmisena algavad öökülmad õhus Jõgeval juba 20. septembri paiku).

Teist korda esines peaaegu sama tugev külm sel nädalal laupäeva ja pühapäeva vahelisel ööl. Külmad võtsid paljudes aedades mungalilled, daaliad, osaliselt peiulilled jt lilled mustaks. Ilm püsis peaaegu kuivana. Ainult veidi uduvihma tuli reedel ja laupäeval.

Osadel vahtratel on veel rohkesti lehti

Osadel vahtratel on veel rohkesti lehti

Sama liigi puudest on osad raagus osad lehes (harilikud vahtrad, haavad, hall-lepad, harilikud pärnad). Metsades on endiselt veel näha kollast värvi lehtedega puid: arukased, raagremmelgad, haavad, tammed. Leidub teistkordselt õitsevaid üksikuid taimi: võsaülane, kullerkupp, võilill, rukkilill, kellukad jt.

Puudel on veel kuldseid lehti

Puudel on veel kuldseid lehti

Jätkus lindude ränne. Saabusid siidisabad. Kuldnokad ja hallrästad toitusid pihlakatel, paljude puude ladvad on viljadest juba tühjad. Pühapäeva õhtul oli näha taevas massiliselt lendavaid hane- ja lagleparvi.

Sügisvärvis aedmustikas

Sügisvärvis aedmustikas

 

Jõgeval, 17.10.2016.

Sildid

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.