Tagasivaade aprillikuule

Postitas Looduskalender - L, 13.05.2023 - 09.09
Autorid

EOÜ Suvine aialinnupäevik

Foto Andre Tennud

Image
Suvine aialinnupäevik
Sisu

Päikeselise aprilli jooksul märgati 380 aias üle Eesti tuhandeid linde. Kolmeteist liiki, sealhulgas musträstast, suur-kirjurähni, harakat ja linavästrikku on märgatud vähemalt pooltes, rasvatihast lausa 310 aias.

Mõnes vaatluskohas on nähtud ka linnuliike, kes aeda ei tüki, ent keda terava silmaga vaatlejad on näinud mööda lendamas. Nende hulka kuuluvad näiteks tänavune aasta lind aul ja haruldane röövlind puna-harksaba.

Ornitoloogidele pakub palju huvi lindude fenoloogia ehk lindude saabumine pesitsusaladele kevadel. Aialinnupäeviku pidamine annab väga väärtuslikku informatsiooni lindude rände kohta.

Aprilli jooksul saabus Eestisse kümneid rändlinde, näiteks suitsupääsuke, lehelinnud, must-kärbsenäpp ja kägu. Praegu on aialinnuvaatluste hulgas näha esimesi roolinde, ööbikuid ja põõsalinde, kes muutuvad meil tavalisemaks mai esimestel nädalatel.

Päevikutesse on üles täheldatud juba 15 linnuliigi pesitsemine, näiteks nii puuõõnsuses pesitsev kodukakk, oksahunnikusse pesa punuv musträstas kui ka mitmed pesakastides elavad linnud.

Linnud teevad pesa kohta, mis neile tol hetkel turvaline tundub, ning on oluline, et pesapaik püsiks turvalisena kogu pesitsusperioodi. Kui märkad aias pesamaterjali või toitu kandvaid linde, jälgi neid distantsilt ning proovi kindlaks teha pesa ligikaudne asukoht.

Pesa ennast ei olegi vaja tingimata üles otsida, kuid pesa ligikaudset asukohta teades saad aias toimetades vältida lindude häirimist.

Leides pealtnäha hüljatud või pesast väljas kukkunud abitu linnupoja, jäta ta linnuvanemate hoole alla, sest nemad teavad kõige paremini, kuidas selle olukorraga toime tulla.

Aiapidaja saab aidata linnupoegadel suureks kasvada, hoides enda lemmikloomad toas ja tuletades sama meelde naabritele ja tuttavatele.

Julgustan küsima ka määramisabi, et päevikusse ikka õiged liigid kirja saaks. Selleks saada vaatlusest kirjeldus, võimalusel foto, video või heliklipp aadressile: aed@eoy.ee

Põnevaid kohtumisi!

Suvise aialinnupäeviku koordinaator Art Villem Adojaan

Kuidas liituda suvise aialinnupäeviku ettevõtmisega?: https://eoy.ee/aed/kuidas-osaleda

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.